В одата, която пиете от чешмата, е била пита до 10 пъти от хора преди вас, тъй като отпадъчните води непрекъснато преминават през един от двата различни цикъла, преди да направят пълен кръг обратно до кранчето на мивката ви, пише DailyMail.
Водата на Земята днес е същата, която е тук от близо пет милиарда години, което означава, че пиете и урина на динозаври, но водата, която тече във вашия район, се рециклира през едни и същи циклични съоръжения отново и отново - и се смесва между вашия дом и този на всички останали.
След като освободите тялото си от водата, тя поема на път към пречиствателната станция, където се пречиства за директна употреба, или поема по друг път към естествен водоем, който се влива в морето, преди да се върне обратно в дома ви.
Въпреки че хората са разделяли отпадъците и водата хиляди години, едва в началото на 21-ви век те усъвършенстват техниката, която позволява да се осигури безопасна питейна вода.
След като водата се консумира от чешмата, тя се оттича в тръбопровод за отпадъчни води, който води до пречиствателна станция в района, където се пречиства за човешка употреба или се изпуска в околната среда
Delhi govt (DJB) under guidance of @ArvindKejriwal has setup Waste treatment plant at Kondli. 200 Tonnes Sewage sludge will be converted to 4 Tonne Ash & bricks. Sludge handling is the crucial component of Clean Yamuna. 40 TPD composting plants also working in Dwarka & Nilothi pic.twitter.com/LrOacsm0ME
— Ankit Srivastava (@ankit_delhii) October 15, 2022
Броят на хората, които са пили водата преди вас, се изчислява по формула: съотношението на урината = (общо количество уринирана вода)/(общо количество вода) = (обща биомаса на гръбначните животни, живели някога* процент на урината)/(общо количество вода) = (средна биомаса на гръбначните животни * процент на урината за година * години на гръбначните животни) /(общо количество вода).
Според Economics.com входящите данни са: Нормата на урината е 350 милиона години от 5 милиарда тона мокри гръбначни животни, които уринират осем пъти повече от телесното си тегло годишно, което се равнява на 14 000 милиона кубични мили урина.
'Това означава, че атомите в средната молекула вода вече ще са били концентрирани в урината около 10 пъти. И това е консервативна оценка", се казва в публикацията в блога.
Началото на бронзовата епоха, започнала около 3200 г. пр.н.е. , е моментът, в който хората започват да използват повторно отпадъчните води за напояване и аквакултури - практика, която се среща сред древните цивилизации, живели в Китай, Египет и Месопотамия.
Жителите на Германия и Франция през XIII в. са изграждали рибарници, предназначени да приемат богати на хранителни вещества отпадъчни води, отклонявани от манастирските тоалетни.
През XIX в. в различни страни се наблюдава и непреднамерена повторна употреба на отпадъчни води чрез експлоатацията на канализационни ферми, първоначално проектирани за санитарни цели, където отпадъчните води се прилагат към земята, за да се възползват от тяхната наторяваща стойност.
Днес в света се използват по-усъвършенствани начини за превръщане на отпадъчните води в питейна вода, което по същество представлява безкраен процес на рециркулация.
Съществуват два различни цикъла, през които водата може да премине, преди да потече от чешмата: Цикълът на водата в градовете и цикълът на водата в природата.
Когато водата преминава през градския воден цикъл, тя първо се пречиства в пречиствателна станция и след това се изпраща до дома ви.
След като водата от чешмата се консумира, тя се оттича в тръбопровод за отпадъчни води, който води до пречиствателна станция в района, където се пречиства за човешка употреба или се изпуска в околната среда.
Водата, изхвърлена в реката, вероятно се влива в друг водоем, който захранва завод за питейна вода, където градският воден цикъл започва отначало.
В случай че не попадне в пречиствателна станция, водата се насочва към океана, където се осъществява естественият воден цикъл, или се изпарява във въздуха.
Морските обитатели консумират океанската вода няколко пъти, преди тя да се изпари и да образува облаци в небето, а след това по време на кондензацията тази вода пада обратно на Земята като дъжд.
Тези валежи могат да попаднат отново в градския воден цикъл или да се влеят в реки и езера, или да проникнат в подземни водоизточници - и процесът започва отново.
Съвременният процес е напълно различен от начина, по който нашите предци са пречиствали отпадъчните си води.
В Китай например са събирали урината от тоалетните и са я отделяли, за да наторяват земеделските земи, според проучване от 2018 г., публикувано в Frontiers.
В други региони на света основната цел на отделянето на урината е да се получи суха, удобна за управление и хигиенична фекална фракция.
Например в Йемен, където климатът е топъл, урината се отделя в обикновени тоалетни и се оставя да се стича на външната стена на сградите, където бързо се изпарява.
Също така в Шибам, Йемен, от 750 г. насам тоалетните са имали два изхода: единият отпред, а другият отзад, за да се отделя урината от фекалиите.
Съвременният свят обаче е предоставил усъвършенствани технологии за отделяне на отпадъците от водата.
Според проучването от 2018 г. това включва "микрофилтрация, ултрафилтрация и мембрани за обратна осмоза; използване на озон в комбинация с биологична филтрация, ниско, средно и високоенергийна UV дезинфекция; високоенергийно UV усъвършенствано окисление".
Тези обработки могат да отстранят както острата токсичност, така и хроничната токсичност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!