С поред ново проучване древните предци на индианците, известни като хората от племето Кловис, са яли предимно мамути и други големи животни по време на последния ледников период.
Учените изследват химическите следи от хранителни продукти в останките на 18-месечно дете, погребано преди около 13 000 години, преди да бъде открито през 1968 г. близо до Уилсол, малко градче в югозападната част на Монтана.
Тъй като момченцето все още е било кърмаче, екипът от учени от американски и канадски университети успява да направи извод за хранителния режим на майка му.
Те стигат до извода, че тя се е хранила предимно с мамути, които са съставлявали около 35 % от храната ѝ, както и с лосове, бизони и камили, докато консумацията на дребни бозайници и растения е била незначителна.
Подобно откритие прави хората от Кловис „по-реални за мен като хора, с които почти мога да общувам пряко“, казва съавторът на статията Джеймс Чатърс от Университета Макмастър, Онтарио, на брифинг за пресата. „От артефакти в пръстта, животински кости и шарки в пейзажа те се превърнаха в група хора, които мога да си представя.“
Хората от племето Кловис вероятно са пътували на дълги разстояния, следвайки миграционните пътища на мамутите, което помага да се обясни как те „са могли да се разпространят в цяла Северна Америка и в Южна Америка само за няколкостотин години“, добавя Чатърс в изявлението си.
Експертите отдавна знаят, че хората от племето Кловис са използвали оръжия с остри, копиевидни върхове, за да убиват мамути и друг едър дивеч, но според проучването досега са били налични само вторични доказателства като животински останки или специфични оръжия, открити в археологически обекти, за да се предположи тяхната диета.
Това е довело до много дебати относно диетата на хората от Кловис, като някои учени твърдят, че те са ловували едри животни, а други предполагат, че диетата им е била по-разнообразна, включително дребни животни, растения и риба, предвид трудностите при лова на такива едри животни.
Според Гари Хейнс, почетен професор в Университета на Невада, който не е участвал в проучването, „този нов документ опровергава тази (втора) линия на разсъждение“.
„Значението на тази статия е, че тя предоставя преки, а не косвени доказателства, че мамутите са били в диетата на плейстоцена“, казва Хейнс, който отдавна изучава животните от ледниковия период и хората от племето Кловис, пред CNN в четвъртък.
За да се предоставят преки доказателства, в статията е използван анализ на стабилни изотопи, който след коригиране на ефекта от кърменето позволява на учените да определят конкретните храни, които майката на бебето е консумирала, като изследват различни варианти, наречени изотопи, на въглерода и азота.
За да стигнат до своите заключения, учените сравняват изотопните характеристики на майката с други хранителни продукти. Те я сравнили и с други всеядни и месоядни животни, като установили, че диетата ѝ най-много прилича на дива котка, която ловува предимно мамути.
За Шейн Дойл, изпълнителен директор на Yellowstone Peoples, който поддържа връзка с индианските племена по време на проучването, резултатите показват „колко невероятни са били хората от племето Кловис“.
„Те са били умели, но са били решителни и са били едни от най-издръжливите хора, които някога са били на тази планета“, каза Дойл на брифинг за пресата.
Възможно е, ловувайки мамути, хората да са допринесли за по-бързото изчезване на животните.
„Най-големите находища на мамути в САЩ и Централна Европа съдържат останки предимно на по-млади животни... вероятно най-лесните за убиване. Премахването на това поколение животни в Северна Америка по време на период на критични климатични промени може да е било основният фактор, довел до изчезването на мамутите“, казва Хейнс.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!