Н яколко менюта, оцелели след крушението, разкриват важни разлики в начина, по който са се хранели пътниците на океанския кораб. Докато хората в трета класа се хранели с оризова супа, овесена каша и бисквити в кабините си (успокояващи стомаха хардтакш), вечерящите в първа класа имали богат избор от възможности.
Меню за вечеря на първа класа на "Титаник" - от 11 април 1912 г. - беше продадено на търг в Henry Aldridge & Son в Devizes в Wiltshire, Англия.
Андрю Олдридж, директор на Henry Aldridge & Son, има над 25 години опит в оценяването и продажбата на артефакти от "Титаник". Но за Олдридж това е повече от просто бизнес интерес към океанския кораб. Като много други хора и той е бил очарован от историите за "Титаник" още от дете - тортата за осмия му рожден ден била във формата на "Титаник". Това, което направило най-голямо впечатление на Олдридж, е „изобилието и разнообразието на храната, която се предлагала. Пътниците в първа класа на "Титаник" били изключително добре обгрижвани“.
First class luncheon menu from the Titanic. 14th April 1912. pic.twitter.com/hqKiLXnHPU
— WikiVictorian (@wikivictorian) April 14, 2022
Това означавало множество курсове и множество опции за всеки курс. Вечерящите можели да избират от меню, което включвало телешко филе, агнешко или патица в сос от портвайн. На 14 април, в деня, когато "Титаник" се ударил в айсберга, на вечерящите било предложено „пиле à la Maryland“, известно още като пържено пиле „Мериленд“.
„Това е начин да се даде по-висок статус на едно по същество скромно ястие“, казва Джойс Уайт, историк на храните.
Пърженото пиле „Мериленд“, което представлява пържено пиле със сметанов сос, не винаги се е нуждаело от френския акцент, за да се хареса на висшата класа. В началото на XIX-ти век пърженото пиле било ястие за специални поводи, често приготвяно от поробени афроамерикански жени за богатите домакинства в Мериленд.
Същите тези жени често отглеждали пилета и след това продавали яйцата, понякога дори на своите робовладелци, за да търгуват за стоки. „Това бил начин, по който можели да спечелят малко пари и да си купят стоките, от които имали нужда“, каза Уайт. Заколването на млада кокошка за ежедневна храна просто нямало икономически смисъл - яйцата били много по-ценни от месото.
The Titanic menu and Maryland fried chicken. Maryland fried chicken?https://t.co/C379xAsZrs
— Peter Moskos (@PeterMoskos) November 17, 2023
Но по времето, когато пърженото пиле „Мериленд“ се качило на борда на "Титаник", възходът на търговската индустрия за яйца била променила тези тенденции. И така пърженото пиле станало ястие за пикник. Не е чудно, че гостите от висшата класа на "Титаник" се нуждаели от "à la", за да му добавят малко повече изисканост.
Въпреки популярността му, изнамирането на оригинална рецепта за пърженото пиле „Мериленд“ може да бъде предизвикателство. Дори прочутият кулинар Джеймс Биърд имал затруднения да избере версия, която да включи в книгата си от 1972 г., „American Cookery“. „Колкото и странно да изглежда“, пише Бърд във въведението си към рецептата, „няма две рецепти, които да си приличат, когато ги сравнявате.“
Всяка прилика може да е малко хиперболизирана. Повечето рецепти за пържено пиле „Мериленд“ и минали и настоящи, са съгласни с няколко основни принципа: пилето трябва да се оваля в подправено брашно и да се изпържи в чугунен тиган - никога дълбоко пържено. Тиганът трябва да бъде покрит с капак по време на готвене, така че птицата да се готви на пара. И капките от тигана трябва да се разбият в сметанов сос - често бешамел - или да се полеят върху месото и да се сервира заедно.
Пърженото пиле „Мериленд“ е великолепна ретро версия на пържено пиле - такава, която доскоро изглеждаше застрашена.
„Това вече не е ястие, което правят много хора“, казва Кара Мей Харис, автор на „Old Line Plate: Stories and Recipes from Maryland“. „Преди се появяваше в много готварски книги, но до 60-те години на миналия век и след това някак изчезна.“
Third class breakfast menu from the Titanic, 14th April 1912. pic.twitter.com/mkMe362lWx
— WikiVictorian (@wikivictorian) April 14, 2022
Харис отбеляза, че жителите на Мериленд все още могат да хапнат такова пиле на няколко места: Gertrude's, ресторант в Музея на изкуствата в Балтимор, сервира "Пържено пиле на тиган „Мериленд" във вторник, а Silver Queen Café в Балтимор също има негова версия в менюто си. Но и на двете места присъствието на ястието е по-скоро като завръщане, отколкото като тенденция.
Историите са това, което поддържат традициите живи - те са причината пърженото пиле „Мериленд“ да продължава да намира нови фенове. Те са причината 111 години след потъването на "Титаник", злополучният океански кораб да продължава да пленява въображението ни. Те са причината, поради която едно напоено с вода парче хартия беше продадено в събота на цената на луксозен автомобил.
„Имало е над 2200 души на този кораб“, каза Олдридж, „и всеки мъж, жена и дете са имали история за разказване. На борда на кораба са били както най-богатият човек по онова време, Джон Джейкъб Астор, така и имигрантски семейства, всеки с мечта да започне нов живот. За смъртта обаче няма класи, пред нея всички сме равни."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!