У чените са открили ново лечение за хора с астма и хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), което може да е по-ефективно от съществуващите възможности.
През последните 50 години възможностите за лечение в случай на пристъп на астма или ХОББ - подобно събитие - са относително непроменени.
„Единственото лечение, с което разполагаме за пристъпите, са стероидите, които не винаги са ефективни и могат да имат сериозни странични ефекти“, казва пред Newsweek професор Мона Бафадел, водещ изследовател на проучване на ново лечение от Кралския колеж в Лондон.
Когато на пациентите се дават стероиди, например медикамент, наречен преднизолон, за лечение на астматичен пристъп, това може да намали възпалението на белите дробове, но да увеличи риска от сериозни заболявания като диабет или остеопороза.
Много пациенти, приемащи стероиди, не успяват да се справят с лечението, което означава, че може да се нуждаят от още стероиди, да се наложи повторна хоспитализация или да умрат в рамките на 90 дни.
Екипът на Бафадел изследва ефекта от инжектирането на пациенти с бенрализумаб - лабораторно създаден протеин, предназначен да действа като антитяло, насочено към специфични бели кръвни клетки, наречени еозинофили, за да се намали възпалението на белите дробове.
Еозинофилите са отговорни за приблизително 30 % от обострянията на ХОББ и за половината от астматичните пристъпи.
Понастоящем бенрализумаб се използва за лечение на тежка астма, но не се използва за лечение на ХОББ или астматични пристъпи.
Екипът на Бафадел разпределя на случаен принцип повече от 150 пациенти с астма и ХОББ, лекувани в спешните отделения на английски болници, в три групи: едната получава бенрализумаб и фиктивни таблетки, другата - стероиди и фиктивна инжекция, а третата - и бенрализумаб, и стероиди.
Проучването ABRA е двойно сляпо, двойно фиктивно, плацебо-контролирано проучване, така че нито пациентите, нито изследователите са знаели кой какво получава.
След 28 дни респираторните симптоми - кашлица, хрипове, задух и храчки - са били по-добри при бенрализумаб.
След 90 дни в групата с бенрализумаб има четири пъти по-малко хора, които не са успели да се справят с лечението, в сравнение с групата, получаваща стероидни лекарства. Хората, на които е бил прилаган бенрализумаб, също така съобщават за подобрено качество на живот.
Астмата е хронично заболяване на белите дробове, което води до възпаление и стесняване на дихателните пътища в белите дробове. То засяга 6,2 % от децата и 8,7 % от възрастните в САЩ, според данни на Центъра за контрол и превенция на заболяванията (CDC), събрани през 2022 г.
То може да затрудни дишането и да предизвика симптоми като хрипове, кашлица и задух.
„Това е често срещано заболяване, но за много хора то е сериозно състояние, което пречи на ежедневните дейности като работа, упражнения и грижи“, казва Бафадел.
„Астматичният пристъп може да бъде сериозен и животозастрашаващ, когато имате бързо влошаване или недостиг на въздух и не виждате подобрение на симптомите си след използване на инхалатор“, казва още той.
ХОББ е дългосрочно състояние на белите дробове, при което дихателните пътища се увреждат или блокират, често поради тютюнопушене или замърсяване на въздуха. По данни на Центъра за контрол на заболяванията (CDC) близо 16 милиона възрастни американци имат ХОББ.
Джефри Пойнтинг, 77 г., който участва в проучването, заяви в изявление: „Честно казано, когато имаш пристъп, е много трудно да кажеш на някого как се чувстваш - едва дишаш. Всичко, което премахва това и ти връща нормалния живот, е това, което искаш. Но при инжекциите е фантастично. Не получих никакви странични ефекти, както преди със стероидните таблетки.“
Пойнтинг казва, че стероидното лечение е пречело на съня му, но при лечението с бенрализумаб той спи добре.
„Просто съм благодарен, че участвах и че всички, които участват в проучването ABRA, се опитват да ми осигурят по-добър живот“, каза той.
В изявлението си Бафадел заяви, че това лечение „може да промени правилата на играта за хората с астма и ХОББ“ и че бенрализумаб е „безопасен и ефективен“.
Текстът е само с информационна цел. Потърсете лекарска помощ при нужда!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!