П ървото бебе с ДНК от трима души се е родило във Великобритания след специална ин витро процедура, съобщиха от регулатора на раждаемостта, предаде ДПА.
The first baby with DNA from three people has been born in the United Kingdom, after a special IVF procedure, the fertility regulator said, reported German news agency dpa.https://t.co/joK5WcKEfH
— TheVibes.com (@thevibesnews) May 10, 2023
Според съобщенията Органът за оплождане и ембриология на човека (Human Fertilisation and Embryology Authority - HFEA) потвърждава, че към 20 април т.г. в Обединеното кралство са родени "по-малко от пет" бебета след лечение с митохондриално донорство (mitochondrial donation treatment - MDT).
HFEA не дава повече подробности, за да избегне идентифицирането на семействата, съобщава в. "Гардиън", след като получава информацията.
Целта на лечението е да се избегне предаването от жените на дефектни гени в митохондриите - малки пръчковидни електроцентрали в клетките, които осигуряват енергия - и да се предотврати наследяването на заболявания от децата.
First Baby With DNA From Three People Born In The UK https://t.co/Bc8qlYsJO3
— A B N (@ABNNews901) May 10, 2023
Техниката включва даване на жена на бебе от ин витро с ДНК от трима души.
Бебето ще има ядрена ДНК от майка си и баща си, която определя ключови характеристики като личност и цвят на очите.
Освен това то ще има малко количество митохондриална ДНК, осигурена от жена донор - третият "родител".
Великобритания стана първата страна в света, която официално разреши митохондриалната заместителна терапия (МЗТ), когато през 2017 г. HFEA даде предпазливо зелена светлина на процедурата.
Most of the baby’s DNA comes from their two parents, with a small percentage from a donor. https://t.co/iQudBlWNTE
— The Pug (@thepugnews) May 9, 2023
През 2018 г. лекарите в Центъра за репродуктивна медицина "Лайф" в Нюкасъл получиха разрешение от HFEA да направят MЗT на две жени.
През 2015 г. депутати и лордове проправиха пътя за промяната, като гласуваха за промяна на Закона за човешкото оплождане и ембриология, който определя правната рамка за изследвания и лечение на безплодието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!