Б ългария е дала на нас и на света не един или двама герои, с които трябва да се гордеем. Герои, които са жертвали по един или друг начин своя живот в името на народа, в името на свободата, в името на нещо добро. В наши дни трудно се срещат добри хора, камо ли герои, но все пак ги има. Огледайте се и може да откриете онази искра на доброта и надежда у хората.
Днес ще ви разкажа за един истински герой. За един човек, който заслужава името му да се помни вечно и да пребъде за идните поколения. Това е българският офицер, летец на изтребител и посмъртно капитан и полковник – Димитър Списаревски.
Детство и ранни години
@WhoresofYore Here's a new entry for #HistoricalHottie:
— Крещян (@kreshtyan) December 20, 2018
Dimitar Spisarevski (19 Jul 1916 – 20 Dec 1943). Bulgarian WWII pilot, defended the capital city Sofia from the Allied forces. Managed to shot down one B-24 Liberator, and took down another one by flying directly towards it. pic.twitter.com/ICTqfdjvAw
Димитър Списаревски се ражда през 1916 г. в град Добрич. Той е бил буйно дете, на което обаче учението много се отдавало. Освен това израства като един истински родолюбец, благодарение на разказите на дядо му за България и нейните герои.
Семейството на младия Димитър се премества в София през 1931 г. и той се записва да учи в елитната 2-ра мъжка гимназия (днес 22-ро СЕУ Г.С.Раковски). Там разбира, че има кръжок по авиация, в който той се записва и сякаш открива своето място на този свят.
Димитър е бил атлетичен, красив, умен и с много силно чувство на родолюбие. Бил е знаменосец на гимназията. Освен това се е занимавал с гимнастика, бокс, плуване, футбол и борба. Наистина всестранно развита личност, от която се очакват велики дела, както и става на практика. Благодарение на своя талант във футбола, Димитър Списаревски е бил футболист на Левски София в периода 1933 – 1935 г.
Записва се във Военното училище, но бързо разбира, че дисциплината и строгите правила не са за него. Спортист, веселяк и добър приятел, той веднага се превръща любимец на своите съучениците, които му измислят прякора Спайч. Проблемите му с дисциплината не спират и в крайна сметка той е изключен от Военното училище. За това има няколко версии – според едни, защото е бил заловен да преписва на някакво контролно, а според други, защото е прескочил оградата, за да се види с момиче.
В крайна сметка, след като сам с цялата си смелост връчва писмо на цар Борис III да бъде върнат в академията, това се случва след няколко месеца. Учи с по-малките, но стиска зъби, защото иска да бъде разпределен като летец – неговата съкровена мечта.
Една сбъдната мечта – да бъде пилот
През 1938 г. Списаревски, заедно с още 14 българи, е бил командирован в Германия, във военно-въздушно училище. За съжаление по време на едно опасно обучение загиват трима български кадети. Все пак Списаревски има възможността да лети и това го прави много щастлив. В последствие той избира да стане пилот на изтребител и дори побеждава германския си инструктор в тренировъчен въздушен двубой, което е било наистина голямо постижение за пилот от неговия калибър тогава.
Една година се обучава в Германия и след това Списаревски се завръща в България като вече изграден летец. Става подпоручик, след това и поручик, но продължава да има проблеми с дисциплината. Често се е случвало да причинява повреди по самолетите при рискованите си маневри.
Списаревски е имал доста остър език, понякога буен нрав, но смело сърце на истински герой, както го помним и днес.
Un 20 de diciembre de 1943, antes de que los japoneses llegasen a emplear tácticas kamikaze, el aviador búlgaro Dimitar Spisarevski estrelló su Me-109 contra una fortaleza volante B-24 estadounidense en una táctica tarán durante los bombardeos 🇺🇲-🇬🇧 sobre objetivos civiles en 🇧🇬. pic.twitter.com/NeVhIQnG2W
— Боян (@Bojan_681) December 20, 2020
Втората световна война и София
През есента на 1943 г. започва един черен период за столицата ни. Тогава започват вражеските бомбардировки над София, а Списаревски по това време принудително стои на земята. Той посещава един от най-пострадалите квартали в София - „Хаджи Димитър” и е меко казано потресен от тежките поражения и неистовото страдание на хората там. Спайч иска веднага да се хвърли в бой и да помогне на своите братя по съдба. Молбата му да бъде командирован при воюващите е удовлетворена доста бързо.
Първият и последен боен полет на един смел пилот
На 20 декември 1943 г. 60 „Либърейтър” Б-24 с охрана от 50 изтребитела „Лайтнинг” се насочват към София. Българските изтребители са много по-малко и всичко изглежда, че е било загубено. Това обаче не било съвсем така. Отбранявайки небето над столицата, в първия си и, както никой не е предполагал и последен боен полет, Списаревски сваля един „Либърейтър“ и се врязва със самолета си в друг, като сваля и него, но за съжаление и той загива заедно с машината.
И до днес има различни версии около смъртта му – ранен ли е бил, мунициите ли е свършил, че сам се прави на жива торпила, прозвище, с което става известен в нашата история. Има наистина различни версии, коя от коя по-невероятни и налудничави, защо е постъпил така, но истината е, че никога няма да узнаем това. Един смел българин се е жертвал за всички останали. Саможертва, която няма да бъде забравена.
Dimitar Spisarevski – The Bulgarian Kamikaze: http://t.co/CHjrtrmWMA pic.twitter.com/XpAMvwDGzN
— War History Online (@WarHistoryOL) May 31, 2013
Каквато и мисъл да е имал в последните си мигове, целта на Списаревски е осъществена – американските бомбардировачи не успяват да спуснат смъртоносния си товар върху столицата. Дори самолетът на самия Списаревски пада в околностите на София и само по сребърната верижка с кръстче са успели да разпознаят овъгления труп на летеца.
Въпреки, че врагът е бил многохиляден, а ние едва малцина, Списаревски се е жертвал за една кауза, за едно спасяване на София или поне част от нея. Едва на 27 години, а вече жизнения му път е приключил и то по един героичен, но все пак много трагичен начин.
След 9 септември 1944 г. новата власт се страхува от всякакви признаци на родолюбие и смелост и се опитва грозно да омерзи паметта на този велик българин, като дори излиза със становището, че той се е бил за Германия и няма нищо героично в подвига му.
В последствие през годините различни общественици и хора от народа са се опитали да възстановят неговата слава и донякъде са успели.
Димитър Списаревски не е бил безгрешен, но кой ли е? Имал е буен нрав, трудно се е подчинявал, но е имал и огромно сърце, в което е туптяла една идея – идеята за България. Неговият подвиг е вдъхновяващ, героичиен и смел. В наши дни е трудно да открием тези качества у един човек. Нека не се срамуваме от историята си, а напротив, да почитаме и помним нашите герои, защото на техните плещи се е градила България, за да може ние и децата ни да живеем свободно. Колко свободно живеем обаче, това вече е друг въпрос?
Още от автора:
Малко известни факти за живота на Айнщайн
Наистина ли подсъзнанието ни може всичко?
20 от най-важните дати в българската история
- Знаехте ли това за Пловдив? 40 факта за "града под тепетата"
- За силата на доброто: Как едно семейство и техните приятели организираха най-мащабната акция за издирването на тяхното куче
- "Гордост и предразсъдъци": Вечната Джейн Остин и неповторимите ѝ класики
Най-великите мореплаватели в историята: Христофор Колумб и Фернандо Магелан
Човек или божество: Кой е Александър Македонски?
"Идеалният град" и още 6 изумителни изобретения на Леонардо да Винчи
Кой разкри тайните на подземието на Цербер и други древногръцки легенди
Име, което не трябва да забравяме: Образованият вдъхновител и революционер
Вицепрезидентът, който е любим автор на поколения българи
"Кърмени от вълчица, те били смятани за непобедими"
Знаете ли тези 30 факта за най-известните ни писатели?
Мистичният сфинкс в Египет: Каква е скритата му тайна?
Малинче – свободната испанка, която помогна за завладяването на ацтеките
Да опознаем планетата си: 30 изумителни факта за Земята
Странен, но гениален: Най-интересните и странни изобретения на Тесла
"Място, където могат да се чуят гласовете на боговете": Обвитите в мистерия градове на маите
Елин Пелин - "художникът", възпяващ българското село, църквата и морала
"Истинският" Шекспир и скритите послания зад неговото творчество
Цивилизацията на олмеките – кои са били те и какво се е случило с тях?
Потайни и много красиви: 3 от най-посещаваните пещери у нас
“Чувствам се силен, защото съм българин“: Балканският лъв Дан Колов
Магия като никоя друга: Българските народни танци
Съвпаденията между различните религии: Странност или не?
Пирамидите в Босна и Херцеговина: Какви тайни крият и какъв е техният произход?
Всяка дума е написана със страст: Великият майстор на перото Иван Вазов
Древна, красива, неостаряваща: Знаете ли тези 50 факта за София?
10 детски книги, на които се радват и възрастните
Спираща дъха красота: 5 не толкова известни, но впечатляващи водопада у нас
Всеки българин трябва да знае поне половината от тези факти
Три от най–значимите български съкровища
И днес вълнува душите ни: Влюбеният в българката Владимир Димитров – Майстора
Най-мощните вулканични изригвания в историята
Предвестник на смъртта или ново начало: Един природен феномен, много поверия
Повод за гордост: 8 удивителни български рекорда и постижения
Как се е образувала най–опасната планинска верига на Земята
Три от най-ценните български книги: Какво не знаем за тях
За да са по–близо до Бог: Скалните манастири на Метеора
Обзалагаме се, че не знаете тези 100 факта за България
Между легендите и истината: Домът на Дракула край Брашов
“И ние сме дали нещо на света“: Четирима позабравени, но велики българи (ЧАСТ 4)
Последният дом на Севт III - „Голямата косматка“ край Казанлък
Мистичният Татул – светилището на боговете в Родопите
Красота, романтика и великолепие: Царското величие Евксиноград
Магията на Румъния: Приказните замъци Пелеш и Пелишор
Съветите на една майка и „книжен плъх“: Как да отгледаме читател
“И ние сме дали нещо на света“: Позабравените велики българи (ЧАСТ 3)
Абагар – какво пише в първата българска книга
Мистерия на хиляди години: Тайните на Розетския камък
Седем от най-странните и красиви книжарници по света
Ефес – историята на един древен град, изпълнен с мистерия
Тайните на остров Мурано и венецианското стъкло
Какво пише в „Кодекс Гигас“– Библията на дявола
Мистериозната неразбулена тайна на Леонардо да Винчи
Невероятната история на Фаберже и неговите шедьоври
Остров Бурано - една приказна феерия от цветове (СНИМКИ)
„Мъртвият град“, погребан под тонове пепел (СНИМКИ)
Романтика и красота: Градът на Ромео и Жулиета
Четири позабравени, но велики български постижения
„Ахилион“ - дворецът на една императрица с добра душа, но с тъжна съдба
В света на Ван Гог: Как е живял художникът и защо е отрязал ухото си?
Антична Сердика: Къде са останките ѝ в днешна София?
Трагичният любовен триъгълник "Яворов, Лора и Мина"
Българските доломити: Вратцата - входната врата към града на Ботев
Най-негостоприемното място на Земята: Там температурите достигат до минус 89,2°C
Чисто и подредено: Там ще ви глобят, ако изхвърляте боклука си не в позволеното време
Градът, в който се прегръщат два свята: Тайните на Истанбул
Българската крепост, която носи слава и болка, гордост и тъга
Древна и красива България: Античният град с име на богиня
Там, където Калоян срази Балдуин IX: Крепостта Букелон край Маточина
Три приказни места в Рила, които всеки трябва да посети
Гербовете на България и София: Какво се крие в техните символи
„Христос в космическа ракета“: Мистериозната църква в село Добърско
Удивителни творения на природата: Ритлите, Каменната сватба и Каменните гъби
Тайните на Белоградчишките скали
Мистериите на Странджа планина – гробницата на египетската богиня Бастет
Чудесата на България: Ивановски скални църкви
Тайните на многоликия Перперикон
Славна история и величие: Какво не знаем за първата българска столица – Плиска
Нестинарството по нашите земи – древен обичай или магия?
Като средновековен замък, гордо кацнал на скала: Гложенски манастир „Свети Георги“
Мистериите на траките: Казанлъшката гробница
Владетел или бог - кой е Мадарският конник?
Мистериите на траките: Гробницата край село Свещари
Тихото гнездо на една кралица в България
Вила Армира - мистерия и изящество от римско време
Титанозавър, дейнотериум... Най-интересните находки по нашите земи
Еленската базилика – останки от някогашно величие
Асеновата крепост - самотният страж на Родопите
Лувърът – дворец, музей и още нещо
Любопитната история на най-старото висше училище у нас
Превратната съдба на най-старата постройка в София
Първа помощ у дома – полезни съвети и практики
Как да тренираме мозъка си, за да избегнем Алцхаймер и деменция
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!