Н а 25 януари 1979 г. Робърт Уилямс става първият регистриран човек, убит от робот. Първият по рода си смъртен случай е настъпил в САЩ преди повече от 45 години, но това далеч не е последният смъртен случай в ръцете на роботизирана система.
(Във видеото може да научите повече за: Създадоха болница, в която ще работят лекари-роботи)
Уилямс е 25-годишен служител в завода за отливки на Ford Motor Company във Флат Рок, Мичиган. В този ден през 1979 г. той работи със система за изтегляне на части, която премества отливки и други материали от една част на завода в друга.
Имало е подозрение, че е възникнала неизправност, тъй като машината е работила бавно, затова Уилямс се е качил на третия етаж на стелаж, при което е бил „ударен отзад и смазан“ от механично рамо, според съдебните документи.
В новинарски репортаж за съдебната битка се посочва, че роботът е продължил да работи, докато Уилямс е лежал мъртъв в продължение на 30 минути, докато колегите му разберат какво се е случило.
The First Person Ever Killed By A Robot Died 45 Years Agohttps://t.co/gVILFYJqfK
— IFLScience (@IFLScience) September 11, 2024
Оказва се, че инцидентът е станал, защото роботизираната система е идентифицирала погрешно мъжа като неодушевен предмет, който трябва да бъде преместен от склада.
През 1983 г. семейството на Уилямс успешно съди производителя на машината, Litton Industries, с аргумента, че не са били инсталирани достатъчно предпазни устройства в зоните, където роботизираната ръка се е движела със значителна сила.
В крайна сметка им е присъдено обезщетение в размер на 10 милиона долара, което по онова време е най-голямото обезщетение за телесна повреда в историята на щата. След по-нататъшни съдебни спорове през 1984 г. обезщетението е увеличено на 15 милиона долара.
Пол Розен, адвокат на семейството, казва тогава: „Мисля, че трябва да сме много внимателни, за да не се върнем към схващанията, които сме имали по време на индустриалната революция, че хората са излишни".
Това е епоха, в която промишлеността започва да интегрира все повече автоматизирани системи и роботи в своите фабрики, което внася какофония от нови заплахи за безопасността на работното място.
Само две години след смъртта на Уилямс подобен инцидент се разразява в Япония. През 1981 г. Кенджи Урада, 37-годишен работник в завода на Kawasaki Heavy Industries в Акаши, е убит от механична ръка, докато проверява неизправен робот. Съобщава се, че той е включил робота случайно, след като е прескочил предпазна бариера от верижна ограда в завода.
В книгата си „Когато роботите убиват: Габриел Халеви сензационно обяснява: „Изкуственият интелект в наказателното право: „Роботът погрешно е определил служителя като заплаха за своята мисия и е изчислил, че най-ефективният начин да елиминира заплахата е да бутне работника в съседна машина.“
„С помощта на много мощната си хидравлична ръка роботът блъсна изненадания работник в работната машина, убивайки го мигновено, след което продължи да изпълнява задълженията си без повече намеса“, добави той.
През следващите десетилетия се случват още много подобни смъртни случаи. Проучване от 2023 г. установява най-малко 41 смъртни случая, свързани с роботи, в САЩ между 1992 и 2017 г., като почти половината от инцидентите се случват в Средния Запад - район, исторически свързан с тежката промишленост и производството.
Идеята за смърт от робот повдига много правни и морални главоблъсканици, които стават още по-сложни в днешния свят на все по-развиващ се изкуствен интелект (ИИ). Повечето учени твърдят, че хората са морално отговорни за машините и системите за ИИ, които създават; ние сме отговорните фактори, а не роботите.
Въпреки това, тъй като ИИ става все по-експанзивен и потенциално неконтролируем, кой знае къде ще се огъват и размиват тези граници?
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!