Л екари в Китай съобщиха за първата трансплантация на генетично модифициран свински черен дроб в човешко тяло, предаде CNN. Черният дроб беше трансплантиран през 2024 г. на пациент в мозъчна смърт и функционираше успешно в човешкото тяло в продължение на 10 дни, съобщават изследователите. Притокът на кръв към органа беше добър, като не се наблюдаваха признаци на имунно отхвърляне или натрупване на възпаление.
„Това е голямо постижение“, заяви д-р Лин Уанг, съавтор на изследването, което беше публикувано в сряда в списание Nature.
С повече от 100 000 души, които чакат за трансплантация на органи в САЩ, търсенето на човешки органи значително надминава предлагането. Учените изследват алтернативи от десетилетия, включително използването на органи от прасета поради тяхната биологична близост до човешките органи.
Миналата година Penn Medicine направи първата успешна външна чернодробна перфузия, използвайки генно редактиран свински черен дроб. Кръвта на пациент в мозъчна смърт циркулира през свинския черен дроб, който беше извън човешкото тяло. В този случай черният дроб на прасето не показваше признаци на възпаление през 72-те часа, в които беше тестван, и състоянието на пациента оставаше стабилно.
🙋♀️✍️#Xenotransplant 10 Days of normal survival of a pig liver in a human being https://t.co/UowW3IDstt Transplanting an animal organ is a closer reality after this genetically modified pig liver was transferred into a patient with brain death.
— Mar de Miguel (@MarJungle) March 26, 2025
👉Includes author and M. Güell views pic.twitter.com/4pr71f749n
Изследователите са постигнали успехи и при трансплантацията на генно редактирани свински бъбреци и сърца, но трансплантациите на черен дроб са по-сложни. „Сърцето просто изпълнява функцията си на изпомпване на кръв. Основната функция на бъбрека е производството на урина. Черният дроб обаче има толкова много функции“, казва д-р Уанг, хирург в отделението по хепатобилиарна хирургия в болница Xijing в Сиан, Китай.
Черният дроб филтрира кръвта, премахвайки токсините и отпадъците, обработва хранителни вещества, детоксикира вредни вещества като алкохол и наркотици, произвежда жлъчка за храносмилането, произвежда протеини, които помагат на кръвния съсирек, и играе важна роля в регулирането на кръвната захар. „Работата с черния дроб е изключително трудна. Всички знаем, че функцията на черния дроб е толкова сложна“, добавя Уанг.
Замяната на човешки орган със свински е предизвикателство, казва д-р Шимул Шах, експерт по ксенотрансплантация (трансплантация на животински органи в хора) и началник на отделението по коремна трансплантация в Mass General Brigham. Черният дроб е голям орган с двойно кръвоснабдяване, което означава, че получава кръв от два източника: чернодробната артерия, носеща наситена с кислород кръв, и порталната вена, която носи богата на хранителни вещества, но частично деоксигенирана кръв от храносмилателните органи.
„Направихме значителен напредък в областта на бъбреците и сърцето и дори в белите дробове. Черният дроб ще изисква още време“, допълва Шах, който не е участвал в новото изследване.
Към септември 2024 г. в САЩ над 9 000 души чакаха за чернодробна трансплантация, което е втората най-голяма нужда в списъка за трансплантация, след бъбреците, според Администрацията за здравни ресурси и услуги. Успешната трансплантация на свински черен дроб би представлявала голям напредък за хората с остра чернодробна недостатъчност, дори като временен мост, докато чакат за човешки донорски орган. Докато повечето от тези пациенти стигнат до болницата, черният им дроб е толкова увреден, че трансплантацията е единствената възможност.
„Не можете да премахнете нечий черен дроб и да не му предоставите нещо, което да функционира, докато чакате. Свинският орган може да е подходящ в тази ситуация“, казва Шах.
Doctors in China transplanted a genetically modified miniature pig liver into a brain-dead patient alongside their own, marking a medical first.
— BFM News (@NewsBFM) March 27, 2025
Researchers hope this bridge organ could support patients with liver failure while they await a human donor.
🧵1 pic.twitter.com/VWu1hrBEvo
Трансплантацията е извършена през март 2024 г. в Китай. За да направят свинския орган по-съвместим с човешкото тяло, учените извършиха шест генни редакции на черен дроб от миниатюрно прасе Бама. Когато хирурзите поставиха свинския орган в пациента, те оставиха човешкия черен дроб на място. Уанг заяви, че не е сигурен дали свинският черен дроб някога може напълно да замени човешкия, тъй като количеството материал, който свинският черен дроб произвежда, може да не отговаря на нуждите на човешкото тяло.
Отделно от новото изследване, екипът в Китай съобщи, че е извършил трансплантация на свински черен дроб на човек, включително отстраняване на човешкия орган, но подробности за тази процедура все още не са публикувани.
В новоизпълнения случай изследователите прекратиха експеримента след 10 дни по искане на семейството на пациента. Уанг заяви, че новото изследване се базира на знанията, придобити от хирурзи в САЩ, които са постигнали известен успех с трансплантацията на свински бъбреци и сърца, както и на техния собствен опит с животни.
През 2013 г. Уанг и неговият екип бяха първите в Китай, които успешно трансплантираха свински черен дроб на маймуна, която оцеля 14 дни. Те също така извършиха сърдечни, бъбречни, роговични, кожни и костни трансплантации от прасета на маймуни.
„Мисля, че новото изследване ще ни помогне да разберем как да напреднем в чернодробната ксенотрансплантация, тъй като имаме нужда от повече такива усилия“, казва Шах.
„Постепенните стъпки ще ни приближат до реализирането на крайната цел – да можем да предложим трансплантация на всеки, който се нуждае от такава“, заяви д-р Парсия Вагефи, началник на хирургичното отделение по трансплантации в Югозападния медицински център на UT.
„Лекарите експериментират с чернодробна диализа и медикаменти за лечение на пациенти с остра чернодробна недостатъчност. Но до момента няма нищо, което да е преместило иглата, освен трансплантацията, за да помогне наистина на тези пациенти“, добавя Вагефи, който не е участвал в новото изследване.
„Това показва, че наистина може да помогне за преодоляване на определени пречки в лечението на тези пациенти“, каза той за новото изследване.