М ъгливите и ветровити пътища, замъци и средновековни крепости на Трансилвания са сцена на някои от най-мрачните легенди в Европа, най-известната от които е тази за граф Дракула.
ВИЖТЕ В СНИМКИ ТРАНСИЛВАНИЯ, КОЯТО ВДЪХНОВИ ЛЕГЕНДАТА ЗА ДРАКУЛА
Въпреки че никога не е стъпвал в Трансилвания, авторът от XIX в. Брам Стокър, написал романа „Дракула“, основава своята вампирска история на стригоите* (от латинската дума стрига, която означава вещица или зъл дух), благодарение на книга за дунавските княжества Влахия и Молдавия, която открива в английска библиотека.
Дракула бил държан в тъмница в Турция
Чудовищният Дракула всъщност бил добър?
Сърбите и румънците в спор за граф Дракула
В книгата Влад Цепеш, исторически владетел, който е бори срещу нахлуващите турците, привлича вниманието на Стокър. Цепеш е син на Влад Дракул от династията Дракулещи и е съвършеният характер, който да бъде вдъхновение за главния му герой кръвопиец.
Въпреки че Дракула на Стокър е измислица, тъмните духове отдавна присъстват в източноевропейския фолклор, също както и използването на чесън за отблъскването им,
пише Би Би Си (BBC).
Заради традициите, предавани от поколение на поколение, се смята, че чесънът защитава хората и домовете им от зли духове, а освен това лекува болести като настинка и кашлица. Вярва се, че стригоите изсмукват млякото от майките и от кравите (вдъхновение за вампирите на Стокър, които пият кръв), поради което румънските селяни отдавна защитават добитъка си като намазват рогата му с чесън.
Отвъд фолклора, чесънът е задължителна съставка за всяко румънско ястие. Докато много хора по света избягват чесъна заради неприятният му аромат, принципът на румънците е много прост: колкото повече, толкова по-добре. Местните казват: „Просто ястието няма същия вкус без чесъна“.
Смятан за незаменим за подправянето на пържоли и други храни,
чесънът винаги е бил широко разпространена култура в Румъния.
В село Копалау, окръг Ботошани, ароматното растение се отглежда от повече от 40% от местните жители. Считан за уникален заради качеството на почвата в отдалечените селища, чесънът от Копалау придобива огромна слава не само в страната, но и по света – толкова голяма, че земеделските власти в окръга се готвят да го регистрират като продукт със защитено географско указание.
Мъже, яжте чесън и ще сте много сексапилни
Няколко причини да похапвате чесън всеки ден
Защо дъхът ни е лош, след като ядем чесън
Освен че е основна съставка в румънската кухня, чесънът отдавна се смята за магическо растение. В навечерието на св. Андрей (патронът на Румъния) на 29 ноември, се смята, че чесънът ви предпазва от стригоите и мороите – зли духове на починали, които преследват живите си роднини или хора, които обитават къщата им.
По време на този румънски Хелоуин, живеещите в селски райони
ядат чесън, мажат с него ъглите на прозорците и вратите, за да се предпазят.
Венци от чесън могат да се видят, висящи на различни места със същата цел.
„Традицията и фолклорът са дълбоко вкоренени в румънската култура – синкретизъм, датиращ още преди християнството. Всички важни преходи в живота – раждане, брак и смърт – са придружени от набор от ритуали, които се спазват дори от високо образовани хора. Чесънът е лайтмотивът, който стои зад тях“, обяснява Габриела Соломон, автор в сайта „Моята тайна Румъния“.
Независимо дали вампирите съществуват или не в Румъния, чесънът определено присъства в храната, медицината и древния фолклор.
*Стригой в румънската митология е зъл дух, мъртвец, излязъл от гроба си и бродещ нощем.
Вижте кои са най-страховитите български митични същества във видеото горе.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!