Щ атът Уахака дълго време остава сравнително изолиран от другите части на Мексико. Въпреки испанското господство местните народи на Уахака са запазили голяма част от своята култура и идентичност, за разлика от други в страната. Отчасти това се дължи на релефа, който прави много общности трудно достъпни.
ВИЖТЕ УАХАКА В РАЗГАРА ПРАЗНИКА В НАШАТА ГАЛЕРИЯ
В щата живеят около 3,5 млн. души. Смята се, че най-малко една трета от тях говорят на местни езици, като половината изобщо не говорят испански. Основната причина, поради която местните езици и култури са успели да оцелеят тук, е неравният терен, който изолира общностите. Това също води до разделянето на щата на малки отдалечени селища, които се развиват независимо с течение на времето. Има 16 официално признати етно езикови групи, които поддържат своите индивидуални езици, обичаи и традиции в колониалния период и до известна степен до наши дни.
Ритуалните и шамански религиозни практики преобладавали в долината на Уахака, докато испанците не нахлули през 1521 г. и не отворили път за християнството по тези места.
Първите записано кръщение по тези земи е на краля на Теопопотлан, най-важния владетел на долината, през 1521 г. Той бил кръстен като дон Хуан Кортес. Благородните, които се обърнали към християнството, получили разрешение да запазят традиционните си права по заповед от Филип II на Испания. Необходими били дългогодишни упорити убеждения, които да накарат сапотеките да се откажат от пантеона си на идолопоклонство, шаманистичните и дори съществуващите канибалски практики, идващи от мезоамериканската им религия, опровергана от Църквата.
Днес, в Мексико, римокатолиците са близо 90% от цялото население.
Около половината от католиците в Уахака посещават църковните служби ежеседмично. В абсолютно изражение Мексико е втората в света по брой католици страна след Бразилия. Докато повечето мексиканци са католици, то има и някои, които съчетават или синкретизират католическите практики с местни традиции.
Какво означава всичко това?
Гледайте новия епизод на "Без багаж" тази неделя, от 13 ч. по DIEMA.
Вижте още от пътуванията "Без багаж":
Те отделят момчетата от семействата още на 12 години
Къде се пази Кивотът, описан в Библията
Защо да отидем при страшните Мурси
Припомнете си последното приключение на „Без багаж“ във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!