Н овата поредица на екипа приключенци ни отвежда на юг в африканската страна в долината Омо. Без съмнение това е едно от най-уникалните места на планетата заради невероятното многообразие на хора и животни, които населяват долината. Регионът е известен с безценното културно богатство.
Арборе, Ари, Бена, Боди, Дорзе, Хамер, Кара, Консо и Мурси са само няколко от 83 племена, населяващи Етиопия. „Без багаж“ ще ни запознаe отблизо с тях!
Етиопия е в сърцето на Африка. Етиопия е единствената страна в Африка, която успява да се защити от европейската колониална сила и да запази суверенитета си. Етиопия никога не е била колонизирана.
Етиопия си има свой собствен календар, с 13 месеца в годината. На 11 септември те празнуват своята Нова година и ако при нас е 2017 година, при тях вече настъпи – 2010. Няма грешка – точно 2010 година е в момента в Етиопия! Етиопският календар е приблизително седем години и три месеца зад Григорианския календар.
Етиопците измерват часовете по различен начин и това обърква чужденците.
Етиопия е страна, изпълнена с живи и цветни фестивали. Най-големият е Тимкат – православен християнски празник на Богоявление, който почита кръщението на Исус Христос в река Йордан.
Етиопската религия е старозаветно Християнство, запазило огромна част от първообразната религията на цар Соломон.
Етиопия е една от първите Християнски цивилизации. Християнството не е дошло от Европа, както из другите краища на Африка и Америка и Азия, а направо от Палестина през Египет.
В списъка на паметниците на цивилизацията от световно значение са единадесетте църкви в Лалибела от 12 век. Те не са строени. Те са изрязани във вулканичната скала надолу и навътре терена. Тези църкви на Лалибела всъщност са скулптури, а не архитектура.
На Етиопия трябва да благодарим за ароматната радост от сутрешната глътка кафе. Казват, че местен козар забелязал предпочитанието на стадото му към един определен вид храст. Той също опитал плодовете му и тялото му се изпълнило с енергия. Така кафето тръгнало по света.
Има теория, че от Етиопия тръгват корените на цялото човечество.
През 1974 г. Доналд Йохансон и Тим Д. Уайт откриват Люси - 3,2 милиона годишен скелет на хоминид, най-древното намерено човекоподобно.
Има и други, нови открития, които обръщат представите на света за нашия произход и история. В Афарския регион на Етиопия, през 2015 г. археолози откриват останки от представител на нов вид австралопитеци. Откритото в Етиопия налага да се погледне по нов начин на еволюционната теория.
Етиопската древна писменост на Геез е една от най-старите азбуки, които все още се използват в света.
С какво още е уникална Етиопия?
Очаква ни дълъг и вълнуващ път с поредицата на „Без багаж“ за невероятната африкански страна.
Гледайте от тази неделя, 29.10. по DIEMA от 13ч.
Всички минали епизоди можете да гледате тук.
Вижте още от пътешествията на „Без багаж“:
Кои кактуси спасяват от жажда, глад и болест
Откъде идват цветните багри в Мексико
Образът на Дева Мария се появява по чудо върху мантия
Жертвоприношенията на Теотиуакан
Едно от най-великите открития на археологията
Припомнете си последното приключение на „Без багаж“ във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!