С вързваме Гуантанамо с един от най-знаковите затвори на САЩ. Но каква е връзката с Куба?
Гуантанамо е името на залив, разположен в едноименната провинция в югоизточната част на Куба.
Това е най-голямото пристанище в южната част на острова, заобиколено от стръмни хълмове.
Гуантанамо е името и на приятен, добре реставриран колониален град. Основан през 1819 г. и наричан в следващите три десетилетия Санта Каталина дел Салтадеро дел Гуасо, градът се намира на север от залива Гуантанамо, между реките Хаибо, Бано и Гуасо, които пък се вливат в залива.
Популярността си този залив придобива благодарение на американската военноморска база, разположена тук.
От 2002 г., тя се превръща в лагер, в който се изолират лица, считани за опасни за националната сигурност на САЩ.
Военноморската база, по прякор GTMO или "Гуантанамо", обхваща 116 квадратни километра от западните и източните брегове на залива.
Американците се настаняват в тази част на острова още през 1898 г., когато САЩ поема контрола на Куба от Испания след испано-американската война.
През 1903 г. първият президент на Куба, Томас Естрада Палма предлага на САЩ вечен лизинг за района около залива Гуантанамо.
Лизинговата вноска, която американците трябва да плащат за залива e 2000 $ годишно, която след около 30 години се увеличава на 4000 $
Някои юристи преценяват, че договорът за наем е подписан чрез заплаха от сила, в нарушение на международното право и може да бъде унищожен.
През 2009 г. президентът Барак Обама издава заповед, лагерът Делта в затвора да бъде затворен до 2010 г. До момента обаче центърът за задържане остава все така действащ.
Край пътя Гуантанамо – Баракоа има обособено място, където туристите могат да наблюдават с бинокли американската военна база Гуантанамо, прочула са като един от най-страшните затвори за терористи.
Историите, разказвани в игралните филми на тази тема са само малка част от онова, което се случва в Гуантанамо.
От 2002 г. до момента в Гуантанамо са докарани 775 задържани от 42 страни като най-много са от Саудитска Арабия, Афганистан, Пакистан и Йемен.
Гуантанамо е известен с металните клетки, в които затварят заловените терористи и с това, че попадналите на това място нямат присъди.
Мерките за сигурност са изключително високи.
Kаква ли ще е съдбата на американската военна база Гуантанамо, след затопляне на отношенията между Куба и САЩ?
Гледайте новия епизод на „Без багаж“, тази неделя, 13 ч., по DIEMA
Всички минали епизоди на „Без багаж“ можете да гледате и в канала им във vbox7.com
Вижте още по темата:
Куба - дори не подозирате какво ви очаква там
Индия, която туристите не виждат
Тадж Махал увековечава красивата приказка за една голяма любов
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!