Разходка с Влакчето на солта, което се състои от две вагончета с локомотив, тръгва от Солници – Север и се движи сред басейните за производство на сол.
Тук се виждат розово-червените води на Атанасовско езеро - негова запазена марка.
Вижте нашата красива галерия "Солта на Живота. Разходка в бургаските солници"
Установено е, че производството на сол е правопропорционално на среднозимната численост на водолюбивите птици в езерото и при добро поддържане на екологичните условия в резервата, се увеличава и производството на сол.
Солодобивът, извършван и днес по традиционен начин, е един от добрите примери за бизнес, който не само щади природата, но дори създава подходящи условия за гнездене на хвъркатите обитатели (дигите, използвани за разделяне на водните басейни са предпочитано място за гнездене от рибарки и чайки).
Предприятието съобразява своята производствена дейност с нуждите на видовете, които обитават езерото.
Технологичният процес се свежда главно до концентриране на морската вода, на няколко етапа до степен на насищане спрямо натриев хлорид.
В началото на всеки солодобивен сезон се използват концентрирани морски води, съхранявани през зимния период в дълбоки землени резервоари – запасни басейни.
След изкристализиране на морската сол (дебелина на пласта 3-6 см - бел. ред.), същата се събира, промива се в спирални класификатори и с помощта на транспортни ленти се складира на открито под формата на пирамидални фигури (бохори).
Солодобивът се колебае силно от климатичните особености на летния сезон.
Суровината – солта, която се добива е стратегическа и значима както от бизнес гледна точка, така и от промишлена.
Няма направление от промишлеността, в което под някаква форма да не се използва натриев хлорид като сол за хранителни и за индустриални цели (хранително-вкусова, текстилна, химическа, транспортна, машиностроителна и др.).
Чрез солта се изпълняват и няколко социални и екологични държавни програми. С йодирането на солта за хранителни цели се ликвидира йоддефицита, а с добива й се подтиска развитието на маларийния синдром.
Следствие добива на солта се създава и поддържа биоравновесието на стотици животински и листни видове в резервата “Атанасовско езеро”, който е част от Рамсарската конвенция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!