Л азурни лазурни заливи и яхти, брегове, опасани с високи скали, къщички, насред натежали от плод лозя- традиционната представа за Сардиния.
Но малко от нас знаят, че Сардиния е един от най-големите производители на корк в света, тук се прави виното „Канунау“, което е причината на острова да живеят много столетници или поне така се твърди.
Никой не вярва, докато не види с очите си, как всички в Сардиния похапват от сиренето с живи сочни червеи „Казу Марзу“.
Производството на корк на Сардиния има своето начало някъде в XIX век и бързо се превръща в източник на устойчиво богатство, осигуряващо работа на голяма част от местното население.
На острова, методът на събиране на корка е запазен през вековете. От корка още древните римляни си правели сандали и тапи за амфори.
Коркът е от съществено значение при обзавеждането на къщи в тази част на света. Сватбените сандъци в Сардиния традиционно били изработвани от корк.
Използването на корк и сардински кестен в обзавеждането на дома било показател за социалното равнище на семейството.
Коркът е изключително лек, еластичен и водоустойчив, което го прави идеален за бутилиране.
В сферата на художественото майсторство е използван освен като материал за съдове, декоративни настилки, обзавеждане и мебели, от него се правят дори дрехи.
Корковите дъбове са средно големи, вечно зелени дървета, разпространени в Югозападна Европа и северозападна Африка.
Дървото има дебела, изолираща кора, която много вероятно е еволюционния отговор на дървото срещу горските пожари.
Докато след пожар много други дървесни видове, просто се регенерират от семена или пускат издънки от основния ствол на дървото, при корковия дъб дървото е защитено от кората и се възстановява много бързо. Моменталната му регенерация е предимство в сравнение с другите видове, които, след пожар, се връщат в начална фаза на развитие.
Дърветата образуват дебела, здрава кора. С течение на времето кората може да развие значителна дебелина и може да бъде събирана на всеки 9 до 12 години.
Събирането на корк не вреди на дървото. Дърветата не се отсичат по време на процеса на събиране на реколтата.
Добива се само кората, като веднага започва да се образува нов слой от корк. Всъщност корка е един възобновяем ресурс.
За добива на корк не се използва техника, а изцяло човешки труд.
Необходими са поне петима души за прибирането на реколтата от кората на дървото. Единственият инструмент е малка брадва. Процесът изисква обучение и придобиването на умения, необходими за опазването на дървото без наранявания.
Европейската коркова индустрия произвежда 300,000 тона корк годишно, на стойност 1,5 милиарда евро и за тази дейност се наемат 30,000 души.
Около 15% от суровината отиват за производството на винени коркови тапи, а това носи 66% от приходите.
В магията на Сардиния е забъркана една специална съставка – виното „Канунау“, което се твърди, прави сардинци столетници.
Местните са убедени в това, че именно „Канунау“ ги държи активни до дълбоки старини. Чаша от чудодейната напитка с всяко ядене е задължителна за сардинци…
Изследователите са открили, че „Канунау“ съдържа най-високо количество антиоксиданти в света, а именно - ресвератрол и други полезни за здравето полифеноли.
Доказано е, че ресвератролът стимулира определени протеини в тялото, които са пряко свързани с дълголетието.
Към елексира сардинци добавят и сиренето „казу-марзу“, в което се развиват истински червеи.
Те се поглъщат с кремообразната сиреста маса живи! Казват, че вкусът е незабравим.
Живото сирене се произвежда от местните в периода от юни до август, после трябва да зрее, да се излюпят в него червеите и едва тогава започва голямото угощение.
Поради редица регулации това сирене е официално забранено, но традицията в приготвянето му и консумирането му продължава да е широко разпространена из Сардиния.
Гледайте новия епизод на „Без багаж“, неделя – 26 юни, от 13 ч. по Диема
Вижте още по темата:
Когато звездите вещаят, че ще станеш император
Кришнарите - поклонници на любовта
Няма нелечими хронични болести според Аюрведа
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!