К огато става въпрос за чудеса от древния свят, има много какво още да се види освен Петра, Ангкор Ват и Колизеума, отбелязва Би Би Си (BBC).
Мрежа от древни микронезийски плаващи острови, подземен анадолски град издълбан изцяло във вулканична скала и праисторически финикийски район, състоящ се от монументи от каменни блокове, които са толкова големи, че остава загадка как са били нарязани и преместени, това са част от непознтите съкровища на древността.
Деринкую, Турция
Под малкия град Деринкую, на 750 км югоизточно от Истанбул в провинция в Кападокия, се намира най-голямата система от пещери построена от човешка ръка – Деринкую, подземният град на Турция, който споделя името на по-традиционния си надземен колега.
Построен между VII и VIII в. пр. н.е., подземният комплекс е изграден за защита от вражески мародерски армии. Въпреки че е бил предназначен за временен подслон, удобствата, които предлагал са впечатляващи: 600 врати, от които може да се влезе в подземния град, 15 000 вентилационни канали за осигуряване на свеж въздух, както и няколко винарски изби, мазета и сложна мрежа от пътеки, тунели и коридори.
Предвид възрастта му комплексът е запазен в отлично състояние, а посетителите се съветват да вземат предвид факта, че посещението на Деринкую е свързано с доста стълби.
Нан Мадол, Микронезия
The #mysterious #ancient coral #reef city of Nan Madol - https://t.co/6szrc4mM67 pic.twitter.com/Js5u5hyO0n
— ancient-origins (@ancientorigins) March 12, 2016
Построен около 1200 г., мисериозният плаващ град в Микронезия Нан Мадол се състои от серия изкуствени базалтови островчета, разделени с мрежа от канали. Разположен на територията на щата Понпей, на повече от 3600 км източно от Филипините, насред Тихия океан, не е никаква изненада, че това място е сравнително неизвестно.
„Нан Мадол очевидно е бил жилищен комплекс за елита, в който всяко островче е служело на опредена цел, например строеж на кану, готвене, грижа за болните“, казва Тери Нюман, пътешественик, който два пъти е посещавал мястото.
Баалбек, Ливан
Разположен в долината Бекаа, Източен Ливан, добре запазеният античен обект Баалбек е бил изграден преди около 9000 години, привличайки различни древни народи, включително финикийци, гърци и римляни. Използван е предимно като религиозно място с монументални храмове, посветени на богове като Бакхус, Венера и Юпитер.
I liked a @YouTube video https://t.co/p6MSzeWIFz part 26 Baalbek, a whole new perspective of the megalithic mysteries of ancient
Posted by The Urban Grower on Friday, February 19, 2016
„Само храмът на Бакхус е по-голям от Партенона в Гърция. В съседния храм на Юпитер са останали само пет от 54-те му коринтски колони, но с височината си от 22 м и обиколка от 2 м те са огромни и се твърди, че са най-големите в света“, казва Ела Райън, която е посещавала мястото.
В основата на храма на Юпитер има трио от мегалити – едни от най-големите индивидуални градивни елементи в света. Как всеки блок е бил отрязан и преместен на мястото, все още е мистерия.
Нюгрейндж, графство Мийт, Ирландия
Масивният заоблен купол Нюгрейндж се издига от изумрудените равнини на графство Мийт в Ирландия и е като покрита с трева летяща чиния. Построена преди повече от 5000 години, по време на неолитния период около 3200 години преди Христа, това древно място е историческо за ирландския фолклор и е една от най-важните мегалитни структури в Европа.
Boyne Valley, Meath, IrelandThe video is available in 4k resolution, please give it a watch. https://www.youtube.com/watch?v=sAa1bhurKGI
Posted by Thru my Eyes by Jamie on Monday, March 28, 2016
Самата структура е огромна могила, покрита с трева отгоре, изработена от редуващи се слоеве земя и камък и е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО. Вътре има камера, дълга 19 м, която завършва с три малки камери, смятани за древни гробници.
Тайната на тази древна структура е, че показва времето със забележителна точност, тъй като е съобразена с изгряващото слънце.
Пещерите Елора и Аджанта, Махаращра, Индия
Разположени на около 30 км североизточно от град Аурангабад, индийските пещери Елора се смятат за върха на индийската скална архитектура. 34-те пещери са издълбани в каменното лице на хълмовете Чаранандри между VI и IX в.
Най-ценното на тези пещери са древните картини и скулптури, считани за шедьоври на будисткото изкуство и се смятат за начало на класическото индийско изкуство. Индийските археолози ги наричат „първите образци на индийско изкуство, особено на живопис“. Елора е дом и на впечатляващия храм Кайлаша, който е издълбан в една единствена скала.
На 100 км североизточно от Елора се намират пещерите Аджанта – зрелище, наречено от британския историк Уилям Далримпъл „едно от най-големите чудеса на древния свят“. Огромни пещери са издълбани в скалите между II и VII в., за да приютят будистки храмове, светилища, молитвени зали и общежития.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!