Б алийците вярват, че когато някой почине, той просто завършва своя пореден жизнен цикъл.
И на Бали близките сърбят за загубата на приятел, но вярвайки, че той скоро ще се прероди за нов живот.
За да са сигурни, че покойникът ще премине през двата етапа, близките му трябва да помогнат на душата да напусне тялото и да се върне, откъдето е дошла.
На острова вярват, че тялото е съставено от пет елемента - земя, въздух, огън, вода и светлина.
С кремацията, чрез изгарянето на тялото, духът се освобождава от сегашната си безполезна вече обвивка.
Кремациите на Бали са много пищни и впечатляващи СНИМКИ
Само хора от висок ранг като наследници на кралската фамилия или свещеници Брамини могат да бъдат кремирани в индивидуални церемонии.
За останалите балийци кремацията е колективна. Организира се на всеки три години във всяко село.
Всички се стараят да се грижат добре за покойника, тъй като скоро ще се присъедини към душите на предците и боговете и така ще има огромно влияние върху тях.
Организирането на кремация изисква много време и средства, а и да се подбере подходящ за церемонията ден от балийския календар.
Преди да изгорят мъртъвците, балийците им поставят нещо метално между зъбите, за да са сигурни, че в следващия живот те ще имат здрави зъби.
За да имат добро зрение, те им поставят на очите огледала, а за да бъдат изписани веждите им - се поставят листа от растението интаран - индийски люляк.
В насрочения ден, всички съселяни се обличат в церемониални дрехи и тръгват към гробището. Най-отпред вървят жените, носейки на главите си даровете. След тях мъжете носят празния саркофаг, след тях е церемониалната кула. Най-накрая върви оркестърът, свирейки специална церемониална музика.
Следва запалването на огъня. Гледката е силно символична - изгарят цялата кула, която накрая се сгромолясва. На тези кули винаги има изображение на гъска, символизиращо душата на покойника. В хиндуизма, тези красиви птици служат на душите като ги отвеждат в рая.
Накрая праха на покойника се събира и се отнася за следваща церемония, чрез която да бъде разпръснат в морето. Но това не е всичко. Според религиозните традиции, 12 или 42 дни след кремацията, се организира церемония Нйекас.
Отново се поставя портрет на починалия на нова кула, която отново се изгаря. По този начин духът окончателно се освобождава от тялото. Всичко това се случва в семейния храм на предците. След това, душата може да се завърне на земята в ново човешко тяло.
След като някоя жена от фамилията забременее, традиционно тя отива при местен медиум. Това са хора, които изпадат в транс и могат да кажат дали нечия душа ще се превъплъти в новороденото дете.
Балийците са щастливи да научат, че новото бебе в семейството е някой прероден техен сродник.
Това звучи много странно, но за балийците е съвсем нормално да вярват, че е душата на покойника може да се върне сред тях едновременно в няколко тела. Например двама братя могат да се реинкарнации на един и също техен дядо.
Най-важните церемонии се провеждат след смъртта, и да доведат до душата се остави да бъде крайна сметка прероден.
За разлика от смъртните ритуали на други религии, физическото тяло не е във фокуса, като на него се гледа като нищо повече от временен контейнер на душата.
Церемонията на кремацията се нарича Нгабен. Булвално, това е изпращане на починалия до следващия живот. Подходящият ден се избира от специалист по 210 - дневния балийски календар - Паюкон.
Саркофагът се изработва от дърво и папиемаше. Шествието със саркофага, почти никога не ходи по права линия. Това се прави, за да се объркат злите духове и да бъдат държани далеч от починалия.
Кулминацията на Нгабен е изгарянето на саркофага с тялото на починалия. Огънят се разглежда като необходимост, за да се освободи духа от тялото и да даде възможност на прераждането.
Церемонията, придружена с песни и дарове е радостен повод за близките, вярващи, че покойникът се е освободил от ограниченията на земния живот.
Опечалените се стараят да не плачат, защото така могат да възпрепятстват пътя на душата към следващия и живот.
Гледайте новите епизоди на „Без багаж“, всяка неделя, от 13 ч., по DIEMA
Всички минали епизоди можете да гледате тук:
Вижте още по темата:
Подводният свят край Малдивските рифове
Запознайте се с райския остров Худуранфуши
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!