М але често остава встрани от плановете на туристите, но има какво да покаже.
На площ от 5.8 кв. км. живеят около 133 500 души. Още в първия миг те поема тълпата.
Тесни улички, сериозен трафик и неизменната петъчна молитва. Контрастът с романтичните острови - курорти Вадуу, Худуранфуши и Мидхупару е огромен.
През последните години, островът е бил значително разширен чрез операции по депониране. Едно единствено търговско пристанище на главния остров служи като център на всички търговски дейности в страната.
Централният остров е силно урбанизиран, като цялата земна повърхност е застроена.
Първите заселници на малдивски острови били дравидите , които пристигнали от съседните брегове на Индийския субконтинент и крайбрежието на Цейлон. По отношение на език, културни традиции и фолклор, влиянието на дравидите е голямо.
Други изследователи намират връзка с древните тамили. Смята се, че рибарите от Гираавару използвали пясъчната плитчина в южния край на техния атол за почистване на риба тон, след добър улов.
Поради голямото количество риба, тонове карантия и кръв били изхвърляни във водите наоколо и пясъчната плитчина изглеждала като голяма локва кръв. "Maa" (от санскрит) означава голям, а "Le" означава кръв.
Традиционно първите жители на Малдивите, които включват хората Гираавару, не са имали царе. Те живели в просто устроено общество и се управлявали от местния старейшина.
Един ден с голям кораб от субконтинента пристига принц Коимала. Гираавару забелязали кораба и от далеч го приветствали. Те позволили на принца да се засели на голямата плитчина, в средата на кървавите води.
Принцът наредил да засадят дървета върху пясъците. Бил построен дворец.
Съвременният град е превърнат в търговски пост от португалците през 16 век.
Никой не иска да живее на Мале, споделят местните. Тук са по необходимост. Наемите са високи и все по-често хората предпочитат да живеят на близкия остров Вилимале.
Само преди няколко десетилетия 95% от Вилимале са били покрити от джунгла, а рифът е бил чудна градина. Изграждането на пристанище, за съжаление, унищожава голяма част от рифа и околната среда.
Наблизо е Тилафуши, островът, където Мале преработва боклука. Често от там се вижда димен стълб.
Мале си осигурява вода от обезсолени подземни води чрез принципа за обратна осмоза.
Електрическа енергия се генерира с помощта на дизелови генератори. Отпадните води се изпомпват непреработени в морето. Твърдите отпадъци се транспортират до близките острови, където се използва за запълване на лагуни.
Дори самото летище е построена по този начин…
Гледайте новия епизод на „Без багаж“, тази неделя от 13 ч., по DIEMA
Вижте още по темата:
Маду Ганга - кой ще спаси живота в крайбрежните зони
Подводният свят край Малдивските рифове
Запознайте се с райския остров Худуранфуши
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!