В днешно време не трябва да си учен, за да се гмуркаш в дълбоките води на морета и океани. Все повече и повече любители се събират и организират големи гмуркания, за да не само изучават морските дълбини, но и за да се любуват на един почти непознат и невиждан от човешкото око свят.
Гмуркането под вода със задържане на въздух е известно още от древността.
В ГАЛЕРИЯТА ВИЖТЕ НЯКОИ ОТ НАЙ-КРАСИВИТЕ МЕСТА ЗА ГМУРКАНЕ
То е използвано при събиране на раковини, перли, корали и други подводни богатства. Нуждата от наличие на въздушен резервоар под вода се засилва когато се налагат поправки на кораби, подводен риболов и изследване на морското дъно и животинските видове.
Едни от първите опити за плуване под вода е с помощта на тръстикови пръчки, но това не позволява спускане на дълбочина, по-голяма от около метър.
Около 1535 година се появява водолазният звънец, камера за спускане на водолази. Той има формата на камбана, отворена отдолу и се спуска във водата с помощта на въжета от палубата на кораб. това е първият ефективен метод за спускане под вода, чиято идея принадлежи на Леонардо да Винчи.
Как да пътуваме безопасно по света (СНИМКИ)
Във Франция и Англия са разработени първите водолазни костюми от кожа, които позволяват спускане до 18 метра. Появяват се и първите подводни шлемове, изработени от метал.
До началото на XIX-ти век единственият ефективен способ за подаване на въздух е от повърхността. В 1865 година е разработен първият сферичен въздушен контейнер с регулатор, който водолазите носят на гърба си при спускането. През 1893 година е разработена подводната камера.
Готов е първият подводен музей в Европа (снимки)
Във видеото може да видите всички уникални места, подходящи за гмуркане, а тук ви представяме едно от тях:
Маая Тила, Малдиви
Райската островна държава Малдиви е мечтана дестинация не само за почивка за хиляди хора, но се слави като едно от най-добрите места за гмуркане в света.
Подводната флора и фауна, кораловите рифове, тюркоазените чисти води предлагат отлични условия, както за гмуркане с шнорхел и плавници, така и за напреднали гмуркачи, които могат да се спуснат на дълбоко, за да опознаят невероятния подводен свят.
Разкриха уникална находка на дъното на Черно море
Маая Тила е коралов остров с диаметър 80 кв.м. който лесно може да се обиколи от всички страни само с едно гмуркане.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!