М аду Ганг или просто Маду е плитководна река в югозападната част на Шри Ланка, вливаща се в морето при Балапития.
Влажната зона на Маду включва нейното устие и многобройни мангрови островчета. Тук се е образувала невероятна крайбрежна екосистема, с висока екологична, биологична и естетическа значимост.
Маду Ганга е дом на 303 вида растения, принадлежащи към 95 семейства и 248 вида гръбначни животни. Това е една от последните останали територии на девствени мангрови гори в Шри Ланка.
Разходката с лодка е чудесен начин за запознаване с някои от стотиците видове растения и животни - маймуни, водни монитори, корморани, чапли и рибарчета дебнат търпеливо наоколо в очакване на своята плячка.
Тук се пазарува насред водите на Маду. Магазините са от клони, а на тях очакват клиенти най-сладките кралски кокосови орехи.
По реката и в лагуната има около 64 острова. Може да бъда посетен остров с будистки манастир, където млади монаси пазят една 150-годишната книга, изработена от палмови листа.
Основният поминък на местните жители е от производство на канела и лов на скариди. Нощем по реката могат да се видят канутата на рибарите, които осветяват с техните фенери водата, за да привлекат черупковите организми в техните капани.
Маду се намира на 80 километра от Коломбо. Влажната зона се разпростира на 915 хектара, от които 770 хектара са покрити с вода.
След около километър от кея, плаване по течението, реката отваря врати за 64 зрелищни острови, обхващащи останалите 145 хектара. Жителите на тези острови са най-вече традиционни рибари и са ангажирани в някои традиционни селски занаяти като производството на канела и канелено масло.
Покрай единия бизнес тук процъфтява и друг - рибно спа лечение. Срещу 200 рупии, туристите получават гъделичкаща рибна терапия. Рибите премахват мъртвата външната част на кожата. Малко по малко чувството за гъдел изчезва и процедурата става приятна.
В рибни ферми отглеждат талапия, мозамбикска риба, риба - доктор и др.
Водата е същността на живота - хората се нуждаят от влажни зони, езера и реки, по много причини. Тези разнообразни екосистеми предоставят риба и тръстика, помагат за предотвратяване на наводнения и намаляване на нивата на замърсителите. Но те също са чувствителни и уязвими местообитания.
Драматичното цунами в Азия през декември 2004г. никога няма да бъде забравено.
През 2005 г., Глобалния природен фонд в тясно сътрудничество с партньорски организации в Шри Ланка, стартира проект, с цел предлагане на нови житейски перспективи на засегнатите хора в Югозападния регион на Шри Ланка.
С помощта на дарители от Германия и Швейцария, първите малки дейности за възстановяване са започнати.
Централната дейност на проекта е опазване и възстановяване на застрашените мангрови гори в влажните региони. Мангровите гори са универсални уникални местообитания. Те са перфектно адаптирани към бракични условия на живот в морските устия на реките.
Никъде другаде толкова много пресни и соленоводни видове, морски и сухоземни организми не обитават едно и също пространство.
Само в Шри Ланка са намерени над 25 различни видове мангрови растения. Техните обширни и гъсти коренови системи забавят приливните вълни и защитават бреговете от ерозия.
Но мангровите дървета - като кораловите рифове - са сред най-застрашените екосистеми в света, а също и най-разнообразните. Приблизително 50 процента от всички мангрови гори вече са унищожени, териториите им се превръщат в оризищата или ферми за скариди.
„Без багаж“ търсят отговори как мангровите пояси могат да спасят живота в крайбрежните зони.
Гледайте новия епизод от поредицата, тази неделя, 26 ноември, от 13 ч., по DIEMA.
Вижте още по темата:
Подводният свят край Малдивските рифове
Запознайте се с райския остров Худуранфуши
1192 коралови острова = Малдиви
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!