О ще от 5 ч. сутринта в метоха Друк Гава Хилва в Катманду, Непал монахините практикуват кунг фу. С един крак сгънат напред, а другият – протегнат назад, те се хвърлят във въздуха многократно, стремейки се към съвършенство в серия от безупречни ритници, разказва Би Би Си (BBC).
Виковете на енергия прекъсват всяко движение под съпровода на барабани. Облечени в традиционните кестеняви одежди, модифицирани като карате униформи,
усмихнатите лица на жените, крият невероятна енергия и сила.
Това са кунг фу монахините: единственият женски орден в Непал, който практикува смъртоносното бойно изкуство, направено популярно по света от легендарния Брус Лий.
Meet the fiercely independent Kung Fu nuns of Nepal https://t.co/ddYD84UGBK pic.twitter.com/q2OrEVBdbk RT @BBC_Travel
— debra cincioni (@MomsofAmerica) October 5, 2016
В същността на патриархалната будистка монашеска система, жените се смятат за по-лоши от мъжете. Монасите обикновено заемат всички ръководни постове, оставяйки на монахините досадните домакински задължения. Но през 2008 г. лидерът на 1000-годишния род Друкпа, Негово светейшество Гялванг Друкпа променя всичко това.
След посещение във Виетнам, където вижда монахини, които получават бойна подготовка, той решава да пренесе идеята в Непал и насърчава монахините си да се научат на самозащита. Той има прост мотив: за насърчаване на равенството между половете и овластяване на младите жени, които най-често идват от бедни семейства от Индия и Тибет.
Всеки ден 350 монахини, на възраст между 10 и 25 години, вземат участие в три тренировки, като
практикуват упражненията, преподавани им от техния учител от Виетнам, който ги посещава два пъти годишно.
Освен усъвършенстване на позициите и упражненията, те се учат и да боравят с традиционни оръжия като ки ам (меч), малък дао (сабя), голям дао (алебарда), тонг (копие) и нунчаку (верига, прикрепена към две метални пръчки).
Тези от монахините, които имат изключителна физическа и психическа сила се научават на техниката на чупенето на тухли, което се извършва само по специални поводи като рождения ден на Негово светейшество.
Монахините, повечето от които имат черен колан, са обединени около мнението, че
кунг фу им помага да се чувстват сигурни, развива самочувствието им, прави ги силни и ги поддържа във форма.
Hundreds of nuns trained in Kung Fu are biking the Himalayas to oppose human trafficking https://t.co/88XHNg2ang pic.twitter.com/HUT0mlX7GG
— Aurora Photos (@Aurora_Photos) September 24, 2016
Джигме Кьончок, монахиня на около 20 години, която практикува кунг фу повече от 5 години обяснява: „Трябва постоянно да следя движението си и незабавно да го коригирам, ако е необходимо.
Трябва да се концентрирам върху последователността на движенията, която съм запомнила, а същевременно и върху всяко отделно движение. Ако умът се скита, след това движението е неправилно или пръчката пада. Същото е и при медитацията“.
В името на равенството между половете, метохът насърчава монахините да овладеят традиционно мъжки умения, като ВиК, електромонтаж, писане, колоездене, английски език. Жените се учат да водят молитвите, работа която обикновено бива поверена на монасите, както и да управляват къщата за гости и кафенето в метоха, за което им се дават основни бизнес умения.
https://t.co/aaJd086diC Kung Fu Nuns! The body, mind, and spirit in #harmony. With great #skin too! ❤️💪🏼 #beauty pic.twitter.com/SD8u0XbWN5
— Andrew July Scott (@SkincareHero) September 20, 2016
Пропити с увереност, монахините започват да използват новите си умения и енергия за развитието на общността.
Когато Непал беше ударен от мощно земетресение през 2015 г., монахините са отказали да се преместят на по-безопасно място и вместо това предприемат мъчителен преход към близките села, за да помогнат за разчистване на развалините и разчистване на пътищата. Те разпределят храната на оцелелите и помагат да бъдат опънати шатрите за временен подслон.
Когато посещават райони, раздирани от насилие като Кашмир например, те изнасят лекции за значимостта на многообразието и толерантността. Първа точка в дневния ред на монахините обаче е насърчаването на овластяването на жените.
„Кунг фу ни помогна да развием определен тип увереност, че можем да се грижим за себе си и за другите в тежки времена“, обяснява Кьончок.
Вижте и уменията на най-известните в света будистки монаси - тези от манастира Шаолин, във видеото горе.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!