В Киргизстан хората пържат тесто от векове, но не само за да се хранят: хлябът се смята за отдаване на почит и храна за душите на мъртвите, разказва Би Би Си (BBC). Тихата планинска страна, разположена на запад от Китай, е богата на древни традиции.
ВИЖТЕ В СНИМКИ СТРАНАТА, В КОЯТО ПРАВЯТ ХЛЯБ, КОЙТО ХРАНИ ДУШИТЕ НА МЪРТВИТЕ
Пътят на коприната минавал от тук по опасния, но популярен маршрут от Китай към Европа, носейки със себе си както търговско, така и чуждестранно влияние. Номадските племена в региона често се смесват с тези от цяла Източна, Североизточна и Централна Азия, а империи – от монголите на Чингис хан до СССР – често са ги превземали.
Може би
нищо друго не показва така ярко този микс от уникална идентичност и споделена култура, както храната на Киргизстан и особено пърженото ѝ тесто.
Един от най-традиционните хлябове в страната е борсок – малки, пухкави парчета тесто, които са изненадващо леки и ефирни, въпреки че са пържени в масло.
Always nice when your meeting takes place up on jailoo (high pasture). Fresh borsok (local fried dough), tea & storytellers. #Kyrgyzstan. pic.twitter.com/bwFcqXo10K
— Dan & Audrey (@umarket) May 1, 2017
В Киргизстан борсок е основен елемент от чествания, празници и помени, като парчетата се разпръсват на масата, което особено силно изразено изобилие и щедрост, особено в една от най-бедните държави в Азия. Едно от обясненията за популярността на борсок е, че сравнително бързо се приготвя и е лесен за транспортиране – две качества, привлекателни за номадските култури в Централна Азия.
Една от основните причини да се прави борсок е, за да се помнят и „хранят“ мъртвите.
Често се правят всеки четвъртък през първата година след смъртта на някого, както и на 40-ия ден след смъртта.
In Kyrgyzstan, fried dough can bring good luck... and even summon dead loved ones. My gallery for @BBC_Travel: https://t.co/Zdf4bRAFCC
— Amanda Ruggeri (@amanda_ruggeri) October 26, 2017
Традиционно, след като се приготви борсок или май токоч – по-голям, кръгъл пържен хляб, приготвен от същото тесто – хлябът, заедно със сладкиши и бисквити се разпръсват върху масата. След това някой рецитира стихове от Корана, като според обичая само женени мъже и жени могат да водят ритуала.
Ритмичните, успокояващи молитви назовават мъртвите, молейки Бог да им прости греховете и да ги пази в отвъдното. След молитвата семейството яде. Ритуалът се казва жит чигару, което означава „освобождаване на миризмата“. Смята се, че аромата на печено масло е това, върху което се смята, че се носят молитвите, за да стигнат до мъртвите.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!