И спанците го наричали Паленке. Маите Юкатеки го наричали Баак, в древността бил известен още като Лакамха или „Голямата вода“. Този град-държава на Маите процъфтява в пределите на Южно Мексико през 7-ми век.
Останките от Паленке са датирани от около 226 г. пр. Хр. до 799 сл. Хр.
Когато след този период настъпил упадък, градът бил погълнат от джунгла от кедър, махагон и саподила.
Днес руините са разчистени и възстановени и археологическият обект привлича хиляди посетители. Намира се в мексиканския щат Чиапас.
Паленке е средно голям обект, много по-малък от такива като Тикал, Чичен Ица или Копан, но тук са запазени едни от най-добрите архитектурни концепции, скулптури и барелефни резби на маите.
Голяма част от историята на Паленке е възстановена благодарение на разчитането на йероглифните надписи върху многото паметници; историците вече имат дълъг списък на управляващата династия на Паленке през 5-ти век, съперничеството на града - държава с други държави като Калакмул и Тонина е добре познато.
Най-известният владетел на Паленке е К'иних Янааб Пакал или Пакал Велики, чиято гробница е намерена изкопана в Храма на надписите.
До днес откритата площ обхваща площ от 2,5 км², но се предполага, че са проучени по-малко от 10% от общата площ на Паленке, като повече от хиляда структури все още са покрити с джунгла.
Паленке бил важен град на маите. Името му произлиза от испанското „паленке“, което означава "укрепено място".
Разположен там, където се срещат планините и крайбрежните равнини, градът процъфтява като вътрешен търговски център, което позволява на Паленке да контролира голяма територия и да формира полезни съюзи с други мощни градове като Тикал, Помона и Тортугуеро.
Списъкът на кралете, властвали в Паленке започва с Кук Бахлам I, царувал през 5-ти век, но най-известният монарх е Кинич Джанаб Пакал I, познат още като Пакал Велики, който царувал цели 68 години, чак до смъртта си през 683г.
Пакал създава династия, която за четири поколения довежда града до неговия най-голям просперитет. Паленке се превръща в един от най-големите градове на маите.
През 683 г., Пакал, великият крал на Паленке, който управлявал почти седемдесет години, починал. Времето на Пакал било време на голямо благоденствие за народа, който го почел, като поставил тялото му в Храма на надписите - пирамида, която самият Пакал бил заповядал да бъде построена специално, за да служи като гробница.
Пирамидата с девет различни нива, без съмнение съответстващи на деветте нива на подземния свят на Маите, привлича вниманието на мексиканският археолог Алберто Руз. Извършвайки археологическо проучване на върха на пирамидата през 1952 г., той открива, че може да бъде отстранена една странно изпъкнала плоча в подовата настилка на една камера, а под нея се разкрива стълбище, което слезе в сърцето на сградата. В основата на въртящото се стълбище от 65 стъпала, след разчистването на съзнателно оставените развалини в пирамидата, Руз стига до погребална камера със саркофаг.
Саркофагът на Пакал и каменната му гробница, които били запечатени в продължение на повече от хиляда години са сред великите открития на археологията.
„Без багаж“ отварят широко вратата към света на маите!
Нямаме търпение да тръгнем с тях!
Гледайте новите епизоди на поредицата всяка неделя от 13 ч. по DIEMA
Всички минали епизоди можете да гледате тук.
Вижте още от пътешествията на „Без багаж“:
Кои кактуси спасяват от жажда, глад и болест
Откъде идват цветните багри в Мексико
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!