Ш ри Ланка е един от най-големите източници на скъпоценни камъни. Страната има несравнима традиция в добива и обработката на скъпоценен камък.
В последните десетилетия страната бележи силен подем като умело съчетава най-доброто от традиционните практики с модерни технологии и бизнес модели.
Този великолепен остров очарова с хиляди неща. Но малките мини, изглеждащи съвсем примитивно, изкопани в дворовете на местните са повече от забележителни.
Домовете на хората са върху залежи от сапфир, рубин, гранат, берил, турмалин, топаз и много други скъпоценни камъни.
Добивът на скъпоценни камъни в Шри Ланка се извършва главно чрез традиционните методи. Обработката е очарователна смесица от ръчно задвижвани техники и модерни методи.
Островът е бил благословен с геоложки условия, които осигуряват идеална комбинация от химически елементи, топлина, налягане, време за растеж на скъпоценните кристали и атмосферни влияния.
Лицензите за мини в Шри Ланка се регулират от Националния орган за камъни и бижута. (NGJA).
В Шри Ланка считат, че традиционните дребномащабни мини са по-малко вредни за околната среда и са по-стабилен източник на заетост за хората.
Стандартната мина в на острова се състои от вертикална шахта, често около два на четири метра.
Много от лицензиантите имат четири до пет традиционните минни шахти върху тяхната собственост.
Смята се, че повече от два милиона ями са изкопани през последните 50 години.
В сравнение с добивът на скъпоценен камък в много африкански страни, почти няма незапълнени, изоставени рудници.
Това отчасти се дължи на Националния орган за камъни и бижута. Ако собственикът на мината не запълни изкопите, предварително събрания от Националния орган депозит се използва именно за тази цел.
Въпреки че не е толкова важен, речният добив е друга традиционна форма на доби на скъпоценни камъни в Шри Ланка.
Реките съдържат наносни отлагания, като по завоите на речните корита често водата се забавя и именно тук остават скъпоценните камъчета.
Не трябва да се пренебрегва значението на традиционното рязане на камъни в Шри Ланка. Използват се традиционни ножове и съвсем прости ръчно задвижвани машини и е невероятно как именно по този начин показват прелестите си едни от най-фантастичните камъни.
Способността на майсторите да се ориентират по неугледен, необработен камък – къде се крие най-доброто му лице, най-впечатляващия нюанс на цвета, лъчите на звездата или зеницата на котешкото око е забележителна.
Традиционното рязане в действителност е най-добрата техника за някои камъни от висок клас като сапфирите, където изваждането на цветовете е от решаващо значение.
Дилъри на скъпоценни камъни има на много места в Шри Ланка - в Коломбо и Берувала, на пазарите на мините в Ратнапура, Балангода и Елахера.
Гледайте „Без багаж“ тази неделя, 8 май, от 13 ч., по Диема
Вижте още по темата:
Как слонската тор се превръща в албуми за снимки
Недосегаемите - наказани за тежки грехове от минали прераждания
Индия, която туристите не виждат
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!