Е дно от големите събития в археологията е откритието на младата Фани Лопес Хименес. Докато извършва рутинна стабилизираща работа по стълбите на храм от XIII век в Паленке, Мексико, тя забелязва малък процеп, скрит зад плевели и зидария. Фенерчето ѝ не е достатъчно, за да надникне, затова тя използва и огледала. Струва ѝ се, че зад купчината камъни има тесен проход. Оказва се, че е точно така.
Проходът е дълъг шест метра и напълно изчистено от отломки. В края на прохода, при завой от прав ъгъл, Хименес открива и друг проход, под прав ъгъл, водещ до голяма запечатана врата.
На следващия ден екипът ѝ прави отвор и намериха две празни камери от всяка страна на запечатаната врата. Видни са признаци на ритуали, изпълнявани отпред.
Откриват затворен саркофаг, който почти запълва камерата, покрита с червен цинобър.
Маите използвали живачния окис като консервант в царските погребения. По всичко личи, че саркофагът пази останките на жена, свързана с владетеля на маите Пакал. Ако е така, това би било първото открито погребение на кралица на маите. Тя също като него е погребана с маска от нефрит, диадеми и бижута. И двата им скелета са просмукани с цинобър и са погребани в един и същи период от време.
Археологът Арнолдо Гонзалес Крус, ръководител на проекта, дава името на неизвестната жена "Червената кралица".
Гледайте новия епизод на „Без багаж“ в неделя от 13ч. по DIEMA
Всички минали епизоди можете да гледате тук.
Вижте още от пътуванията "Без багаж":
Уахака - най-богатият на култури щат в Мексико
Те отделят момчетата от семействата още на 12 години
Къде се пази Кивотът, описан в Библията
Защо да отидем при страшните Мурси
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитно съдържание последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!