Б оробудур е будистки Махаяна монумент, изграден през IX век на остров Ява.
В течение на векове той лежи скрит под пластове вулканична пепел и растящата междувременно джунгла.
Към най-големия в света будистки монумент са се отправили тази седмица приключенците от "Без багаж".
Фактите около изоставянето на Боробудур остават загадка, като вероятна причина са поредица от вулканични изригвания. Той е оцелявал на природни катаклизми и човешки набези над 1200 години.
Комплексът обхваща шест квадратни и три кръгли платформи, разположени една върху друга. Те са украсени с 2672 релефни пана и 504 статуи на Буда.
Главният купол, намиращ се на най-горната платформа, е заобиколен от 72 статуи на Буда, поставени във вътрешността на ажурни ступи.
Твърди се, че една от статуите на Буда сбъдва желания
Будизмът има последователи в целия свят, макар да е най-популярен в Азия. Смята се, че будисти са повече от 500 млн. души.
Будизмът, наричан и "учението на Пробудения" е религиозно-философска система за духовното пробуждане.
Той обхваща различни аспекти на съзнанието, вярвания, ритуали и духовни практики, основани на учението, приписвано на Сидхарта Гаутама, наричан от последователите си Буда.
Гаутама живее и проповядва в източната част на Индийския субконтинент между VI и IV век пр.н.е. Той е приеман от будистите за "пробуден" или "просветен" учител, който е споделил своите прозрения, за да помогне на съзнателните същества да се освободят от страданието.
За разлика от индуизма, в будизма всички са равни пред религиозната цел,
независимо от принадлежността си към една или друга варна. В будизма са обособени две основни направления - Теравада (Учение на старейшините) и Махаяна (Голяма колесница).
Теравада има най-голямо влияние в Шри Ланка и Югоизточна Азия, а Махаяна - в Източна Азия, като обхваща и традициите на Дзен, Ничирен, тибетския будизъм, Шингон, Тендай, Шиньо-ен.
Различията между будистките школи се отнасят до точния характер на пътя към нирвана, до значимостта и каноничността на различни учения и текстове, и особено до свързаните с тях практики.
Махаяна е вторият голям дял или път в будизма
Появява се през I в. пр. н. е. и се определя като "Голяма колесница" заради своята многообразност, с която разкрива път към освобождението на хората и работи с мотивацията да спаси всички същества от страдание.
Махаяна приема Буда за историческо лице, но Буда се нарича също и просветленото състояние на ума. Известна е още и като Бодхисатваяна и съответства на северния клон на будизма, разпространен в Китай, Тибет, Бутан, Непал, Тайван, Индия, Япония, Монголия, Корея, Виетнам, както и във влизащите в състава на Русия републики Калмикия, Бурятия и Тува.
Типичен представител на Махаяна е известната със своето японско име школа Дзен.
Гледайте новия епизод на "Без багаж" тази събота, 5 декември, от 13 ч., по тв "Диема".
Станете част от вълнуващите пътувания на приключенците на "Без багаж" и гледайте техните видеа във vbox7.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!