Б оевете с петли са незаконни в Бали от 1981 г. насам. Единственото изключение се прави за боевете, провеждани за религиозни цели.
Тази много стара традиция в балийския индуизъм е свързана с вековен ритуал - Табух Рах. Той представлява жертвоприношение или „наливане на кръв“ за злите духове и така заситени те си тръгват от святото място и церемонията може да започне.
На пръв прочит е трудно да свържеш духовните балийци с кървавия хазарт.
Въпреки че това е незаконно, боеве между петли се провеждат из целия остров.
Мъжете прекарват от шест месеца до две години в подготовка на петли за бой. Те ги хранят с висококачествени храни, така че да развият мускулите на птиците. Колкото по-силен е петелът, толкова по-добри са шансовете му за победа.
Боевете с петли са толкова широко разпространени в Балийската култура, че често се виждат мъже от всякакви възрасти, да обсъждат своите петли, сравнявайки ги по тегло и размери, и хвалещи се със своите бойци.
Това е един от най-невероятните аспекти на местната култура.
За да попаднеш на петльови борби на Бали, трябва да спечелиш сериозно доверието на някой местен. Иначе ще получаваш дежурния отговор, че борбите са незаконни и вече няма такива.
Много често боевете се правят дълбоко в джунглата. Арените се издигат бързо и също толкова бързо се развалят, за да се прикрият следите.
Петлите имат естествена агресия към други мъжки. Първата стъпка в подготовката на битките е собствениците на птиците да намерят подхождащи противници, най-често определящо е теглото.
След намирането на подходящ противник, трети човек раздава острите таджи за крака на всеки петел. Таджи е остър като бръснач нож, с дължина в някои случаи до 10 см. Това е свещено оръжие, с което петлите се нараняват до смърт.
Преди да започне борбата, настъпва един силно хаотичен етап от няколко минути, в които мъжете около арената поставят своите залози. Те крещят цвета на петела, който искат да спечели и залаганията започват от рупии на стойност няколко долара до сто и повече долара на залог.
След това двата петела са освободени в центъра на ринга и те започват да скачат, да се кълват един друг, преди накрая една от двете птици да нарани смъртоносно другата със своя Таджи. Победител е птицата, която последна се задържи на крака.
Кървавият спорт датира от повече от 6000 години. Грижата за птиците напомня много грижата за спортисти, на които се залагат големи надежди.
Петльови боеве се провеждат на много места по света, някъде са забранени от закона, другаде не.
Гледайте новия епизод на „Без багаж“, тази неделя, от 13 ч. по DIEMA
Всички минали епизоди можете да гледате тук
Вижте още по темата:
Подводният свят край Малдивските рифове
Запознайте се с райския остров Худуранфуши
1192 коралови острова = Малдиви
Припомнете си последното приключение на "Без багаж" във видеото:
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!