Т ютюнопушенето е един от най-важните контролируеми рискови фактори за диабета и затова вероятността от заболяване сред пушачите се увеличава, заяви пред РИА Новости Олга Котешкова, ръководител на отдела за обучение и лечение на диабета в Департамента по здравеопазване в Москва, предава БГНЕС.
Today marks World Diabetes Day – a day where we stop to recognize all individuals living with diabetes, their loved ones, and the healthcare professionals that support them.#healthcare #education #worlddiabetesday #diabetes #diabetesawareness #worlddiabetesday2022 #gulfcareers pic.twitter.com/glXqVycwxF
— Gulf Careers (@GulfcareersUae) November 14, 2022
"Тютюнопушенето е един от основните рискови фактори за развитие на диабет тип 2, така че рискът пушачите да се разболеят от диабет е много по-голям" заяви ендокринологът.
„Пушенето намалява чувствителността на тъканите към инсулина. Вдишването на никотин предизвиква вазоспазъм. Рискът от образуване на атеросклеротични плаки - отлагания на холестерол - се увеличава няколко пъти, когато пушите”, каза тя.
"Тютюнопушенето се отразява неблагоприятно на храносмилателните органи, предизвиква повишаване на адреналина, води до депресия, раздразнителност, високо кръвно налягане, нарушен сърдечен ритъм. Пушачите имат по-лошо заздравяване на раните, което може да доведе до гангрена. Тютюнопушенето оказва неблагоприятно въздействие върху малките кръвоносни съдове в тялото на пациента. Пушещите пациенти с диабет могат да имат повишен риск от увреждане на бъбреците и очите", обясни Котешкова.
Междувременно стана ясно, че по повод 14 ноември, на който отбелязваме Световния ден за борба с диабета, медици от Клиника по ендокринология и болести на обмяната на Военномедицинска академия (ВМА) ще извършват безплатно измерване на кръвна захар.
Всеки желаещ да се консултира със специалистите може да го направи от 9:00 до 12:00 часа, във фоайето на ВМА, без предварително записване.
Не се изисква направление от личния лекар, съобщиха от ВМА.
Световният ден за борба с диабета се отбелязва всяка година на 14 ноември по решение на Международната диабетна федерация и Световната здравна организация, в отговор на нарастващата тревога за бъдещето на милионите хора, страдащи от заболяването.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!