О т мистериозното щракане в аквариум в лаборатория до бръмчащите морски котки и пеещите жаби - учените откриват чудото на подводната комуникация.
(Във видеото може да научите повече за: Вижте коя е най-опасната риба в света)
Когато си мислите за това как рибите общуват помежду си, може да си представите нещо повече от водна тишина, прекъсвана от странни мехурчета.
В действителност обаче "океаните са живи със звуци", казва Аарон Райс, изследовател от университета Корнел в Итака, Ню Йорк.
Щракане, ръмжене, пляскане и писъци са само част от звуците, които рибите използват, за да сигнализират на околните под водата. Някои от тях, като жабите, си пеят красиви песни, а други, като херингата, общуват чрез храносмилателния си тракт - повече за това по-късно. Те използват тези сигнали по различни причини: за да предупреждават конкурентите си, да алармират и дори да ухажват потенциалните си партньори.
Сведения за това, че рибите са по-разговорливи, отколкото може би им приписваме, се появяват още през IV век - от трудовете на Аристотел до шепота на традиционните рибарски общности. Но способността ни да подслушваме рибите е ограничена от устройствата, използвани за запис под вода.
От 30-те години на миналия век акустичният мониторинг е изминал дълъг път и сега учените използват подводни микрофони, наречени хидрофони, за да подслушват морския свят. Технологията, изобретена по време на Втората световна война за откриване на подводници, ни помага да слушаме начините, по които рибите разговарят помежду си в дълбините на океаните, реките и езерата.
No wonder I like herring so much… https://t.co/LqH932FtR9
— David Kruger (@Davidjkruger) April 19, 2024
От приблизително 34 000-35000 вида риби с лъчисти плавници, сред които са треска, риба тон, пъстърва и сьомга, само около 4% са изследвани за издаването на звуци. Но изследванията на Райс показват, че сме надраскали само повърхността на мистериозния свят на рибната комуникация. Според него до две трети от рибите могат да издават звуци под водата.
През февруари 2024 г. изследователи в Германия откриват една малка прозрачна рибка, наречена Danionella cerebrum, която издава толкова силен звук, че може да съперничи на пневматична бормашина. Те я откриват, след като чуват мистериозни щракащи звуци, идващи от аквариумите с риби в лабораторията им. Рибката с дължина 12 mm (0,5 инча) използва орган, наречен плавателен мехур, за да издава звуци, достигащи 140 децибела във водата около нея. Изследователите не са наясно каква е целта на този шум, но изглежда, че само мъжките риби издават този звук и той може да се използва за установяване на своеобразна йерархия в аквариумите.
Рибите са склонни да се сдружават по репродуктивни и териториални причини. Или, по-просто казано, за храна и секс, казва Райс. Подводните шумове звучат много по-ясно за рибите, отколкото за нас.
"Звукът под водата се разпространява около пет пъти по-бързо, отколкото във въздуха", казва Одри Лоуби, еколог от Университета на Флорида, която изучава биоакустиката на рибите.
"Ако пъхнем главата си в басейна и се опитаме да разберем откъде идва даден звук, наистина ще ни е трудно да го направим. От друга страна, рибите могат да събират информация за посоката на движение от подводните звуци", споделя още Лоуби.
Езици на любовта
Жабите може и да имат лоша репутация на "слузести и намръщени на вид", но те са "изненадващо красиви певци", казва Лоуби, който в момента изучава жаби в залива на Флорида Кийс.
По време на размножителния си период мъжките формират гнездо в крайбрежните естуари, ливадите с морска трева и скалистите брегове, където се обаждат в силен хор, за да привлекат женските в гнездото си или да предупредят другите мъжки да се отдръпнат, казва Лоуби. Виковете обикновено започват с хъркане, последвано от поредица от звуци "бууп". Други жаби, като например стридата, издават звук, наподобяващ свирка на лодка, а определено непривлекателният мъжки брадат жабок издава гръмотевично тръбене, за да привлече женските в леговището си.
Дамселините, вид соленоводни риби, известни с ярките си цветове, също са сладки серенади. Амбинските риби, които живеят в кораловите рифове в западната част на Тихия океан, стигат още по-далеч във флирта си. Учени, изследващи риф в Тайван, регистрират характерен високочестотен звук, подобен на чистачка на сухо стъкло, когато тези риби се опитват да привлекат партньори. За разлика от пукането, щракането и чуруликането, които някои дамани издават, като скърцат със зъби, когато защитават гнездата си, ухажването на даманите от Амбон ги отличава, когато се конкурират с други риби за партньори.
Мъжките пикльовци също се опитват да изиграят серенада на потенциалните си партньорки с поредица от почуквания и бръмчене, които стават все по-безумни с нарастването на възбудата им.
Сигнализиране на приятели
Някои видове риби от семейство Clupeidae, което включва херинга, скариди и сардини, са станали обект на научни шеги заради странния си начин на комуникация. Тези риби използват звуци от храносмилателния си тракт, за да поддържат връзка с ятата си.
"Учените имат чувство за хумор. Хората, които измислиха тези звуци, ги нарекоха Fast Repetitive Ticks (бързо повтарящи се тикове)", казва Лоуби.
Според едно проучване, проведено върху тихоокеанска херинга, повечето от тези звуци не се влияят от това какво ядат рибите или дали имат пряк достъп до въздуха. Това изключва възможността за генериране на звуци Frt от храносмилателни газове или погълнат въздух. Вместо това изглежда, че животните изхвърлят газ от областта на аналния си канал - или през червата, или през плавателния си мехур - за да произведат характерните импулсни звуци.
"Звуците, които могат да продължат няколко секунди, обикновено се издават през нощта и може би имат социална цел, като помагат на рибите да поддържат сплотеността на ятата", казва Лоуби.
Защита и изграждане на гнезда
В някои случаи виковете, използвани от рибите, могат да бъдат сложни. Корковата вълничка, вид, обитаващ скални рифове в Европа, Средиземно и Адриатическо море, има сложен репертоар от четири различни повиквания. Изследователите, изучаващи женските коркови вълни, класифицират тези звуци на хрипове, дълбоки хрипове, щракания и пляскания.
При издаването на щракащи звуци корковите риби бързо затварят устата си, като притискат челюстите си една към друга. Това териториално движение се извършва при нападение или отблъскване на други риби и е толкова силно, че може да се чуе над повърхността на водата. От друга страна, звуците "пляскане" се чуват, когато мъжките екземпляри взимат материал за гнездо или храна или когато женските плуват около гнездата.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!