О тново е това време на годината, когато много пуйки ще заемат неблагоприятно положение на трапезата, както и много други птици, класифицирани като домашни. Като опитомени животни ние използваме продуктите на домашните птици за постеля, облекло и храна, като може би най-често срещаният пример са яйцата. Това ни накара да се запитаме защо не ядем пуешки яйца?
В дивата природа кокошката на пуйката си прави гнездо на земята на някое защитено място в гората. След това тя започва двуседмичен период на снасяне, през който на всеки 24-32 часа може да се излюпи по едно яйце, което обикновено води до снасяне на 9-13 яйца - казва Департаментът за рибни ресурси и дива природа на Орегон.
Това е много работа за новата майка пуйка, която между снасянето на яйцата се отбива, за да се нахрани и да може успешно да инкубира бебетата си. За фермерите, които отглеждат яйца, обаче това е недостатъчно.
Защо не ядем пуешки яйца?
Само в Съединените щати има около 2 500 ферми за пуйки. Това са много пуйки и вероятно много яйца, но те не излизат на пазара за яйца, защото, честно казано, не си заслужават.
Една здрава кокошка може да снася яйце почти всеки ден, което прави 32-часовия оборот на пуйката слаб. Като добавим и факта, че на пуйките им трябват седем месеца, за да достигнат възраст за снасяне на яйца, в сравнение с петмесечния период на изчакване при кокошките, те просто не са толкова привлекателен източник за птицевъдите, които се надяват да продават яйца.
Ако не сте виждали пуйка напоследък, нека горната снимка ви напомни колко огромни са те (и смътно заплашителни, ако сте забелязали втората пуйка на тази снимка). Отглеждането на такова нещо не е евтино, тъй като те се нуждаят от допълнително пространство и храна, за да растат. Просто не е финансово изгодно в сравнение с другите домашни птици на пазара за яйца.
Ядливи ли са пуешките яйца?
Пуешките яйца са годни за консумация, просто попитайте фермерите, които ги отглеждат. Според Modern Farm се съобщава, че вкусът им е много подобен на този на кокошите яйца, само че са малко по-големи, с по-твърда черупка и по-дебела мембрана.
Странният свят на яйцата
Малко по-голям размер, по-твърда мембрана, по-дебела черупка - пуешкото яйце, макар и скъпо за отглеждане, в крайна сметка е съвсем нормално. Същото не може да се каже за яйцата на пингвините.
Според Робърт Хедлънд, старши сътрудник на Института за полярни изследвания „Скот“ към Университета в Кеймбридж, Великобритания, вкусът на пингвинското яйце е придобит и е „малко рибен, тъй като крилът е основна част от храната“. Доналд Морисън, който живее на Фолклендските острови, казва пред IFLScience, че от тях се приготвя чудесна павлова, но варените яйца са нещо наистина добро.
Ако сготвите кокоше яйце, ще получите онзи задоволителен бял овал, но ако сготвите яйце на пингвин, ще се сблъскате с призрачно кълбо, което частично прикрива оранжева топка. Всичко се свежда до съотношението на гликопротеините, които те съдържат, според Полярния справочник. Докато кокошите яйца са богати предимно на овалбумин, яйцата на пингвините съдържат 25 процента пеналбумин, който им помага да оцелеят при ниските температури в региона.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!