3

М арсия Херман-Гидънс за първи път осъзнава, че нещо се променя при младите момичета в края на 80-те години на миналия век, докато е директор на екипа за насилие над деца в Медицинския център на университета Дюк в Дърам, Северна Каролина.

По време на прегледите на момичета, които са били малтретирани, д-р Херман-Гидънс забелязва, че много от тях са започнали да развиват гърди още на 6-7 годишна възраст, съобщи "Ню Йорк Таймс".

И българчетата ги хваща по-ранен пубертет

"Това не изглеждаше нормално", сподели д-р Херман-Гидънс, която сега е доцент в Училището по глобално обществено здраве "Джилингс" към Университета на Северна Каролина. Тя се интересува дали е по-вероятно момичетата с ранно развитие на гърдите да бъдат сексуално малтретирани, но не може да намери данни, които да проследяват началото на пубертета при момичетата в САЩ. Затова решава да събере тези данни сама.

Десетилетие по-късно тя публикува проучване на повече от 17 000 момичета, които са преминали медицински прегледи в педиатрични кабинети в цялата страна. Данните разкриват, че средно момичетата в средата на 90-те години на миналия век са започнали да развиват гърди, обикновено първият признак на пубертета, на около 10-годишна възраст, повече от година по-рано от регистрираното досега. Спадът е още по-забележителен при чернокожите момичета, които са започнали да развиват гърди средно на 9 годишна възраст.

Източник: iStock/Getty Images

"Медицинската общност беше шокирана от резултатите и мнозина се усъмниха в драматичната нова тенденция", припомня д-р Херман-Гидънс.

Проучването обаче се оказва повратен момент в медицинското разбиране за пубертета. Проучванията, проведени през следващите десетилетия, потвърдиха в десетки страни, че от 70-те години на миналия век насам, възрастта на пубертета при момичетата е намалявала с около 3 месеца на десетилетие. Подобен модел, макар и не толкова екстремен, се наблюдава и при момчетата.

Въпреки че е трудно да се разграничат причините и последствията, по-ранното съзряване може да има вредни последици, особено за момичетата. Момичетата, които преминават през ранния пубертет, са изложени на по-висок риск от депресия, тревожност, злоупотреба с наркотици и други психологически проблеми в сравнение с връстниците си, които достигат пубертета по-късно. Момичетата, които са влезли по-рано в менструация, може да са изложени и на по-висок риск от развитие на рак на гърдата или матката в по-късна възраст.

Никой не знае какъв рисков фактор или по-скоро каква комбинация от фактори, е причина за спада на възрастта или защо има големи различия между расите и половете. Изглежда, че затлъстяването играе роля, но то не може да обясни напълно промяната. Изследователите проучват и други потенциални влияния, включително химикали, съдържащи се в някои пластмаси, както и стрес. А по неясни причини лекарите по света съобщават за увеличаване на случаите на ранно полово съзряване по време на пандемията.

"Наблюдаваме тези забележими промени при всички наши деца и не знаем как да ги предотвратим, дори и да искаме", каза д-р Андерс Юул, детски ендокринолог от университета в Копенхаген, който е публикувал две скорошни проучвания на явлението.

Приблизително по времето, когато д-р Херман-Гидънс публикува своето забележително проучване, изследователската група на д-р Юул проучва развитието на гърдите при група от 1100 момичета в Копенхаген. За разлика от американските деца, датската група съвпада с модела, който отдавна е описан в медицинските учебници: Момичетата започват да развиват гърди на средна възраст от 11 години.

"Бях интервюирана доста често за американския бум на пубертета, както го наричахме, като отговор аз им казвах, че това явление не се случва в Дания", сподели д-р Андерс.

"По онова време, по-ранното начало на пубертета в САЩ вероятно е било свързано с нарастването на детското затлъстяване, което не се е наблюдавало в Дания", предполага ендокринолога.

Затлъстяването се свързва с по-ранните менструации при момичетата още от 70-те години на миналия век. Многобройни изследвания оттогава насам са установили, че момичетата с наднормено тегло или затлъстяване са склонни да започнат менструацията си по-рано, отколкото момичетата с нормално тегло.

През 2021 г. британски изследователи установяват, че лептинът, хормон, отделян от мастните клетки, който ограничава глада, действа върху част от мозъка, която регулира и сексуалното развитие. При мишки и хора с определени генетични мутации в тази област се наблюдава по-късно сексуално развитие.

"Не мисля, че в днешно време има много спорове за това, че затлъстяването е основен фактор за ранния пубертет", смята д-р Натали Шоу, детски ендокринолог от Националния институт по здравни науки за околната среда, която е изследвала въздействието на затлъстяването върху пубертета. "Въпреки това, много момичета, които се развиват рано, не са с наднормено тегло", добави тя.

Източник: iStock/Getty Images

"Затлъстяването не може да обясни всичко това", посочи д-р Шоу.

В продължение на десетилетия в медицинските учебници етапите на пубертета се определят с помощта на т.нар. скала на Танер, която се основава на внимателни наблюдения между 1949 и 1971 г. на около 700 момичета и момчета, които са живели в сиропиталище в Англия.

Скалата определя нормалния пубертет като започващ на 8 или повече години за момичетата и на 9 или повече за момчетата. Ако пубертетът започне по-рано от тези граници, лекарите трябва да изследват детето за рядко хормонално разстройство, наречено централен преждевременен пубертет, което може да предизвика пубертет още в детска възраст. Децата с това нарушение често се подлагат на сканиране на мозъка и приемат предписани лекарства за ограничаване на пубертета, за да забавят сексуалното развитие до по-подходяща възраст.

Но намаляването на възрастовата граница остава спорно, като много педиатри твърдят, че рискът от разстройство все още е достатъчно голям, за да оправдае допълнителни предпазни мерки. Други, като д-р Херман-Гидънс, казват, че промените са признак на легитимен проблем за общественото здраве и не трябва да се приемат за нормални. 

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

Чакъров: Ще подкрепим Силви Кирилов за председател на НС, ако се стигне до балотаж

България Преди 2 минути

Страната има много остра потребност от редовно правителство, отбеляза той

Десетки убити при израелски бомбардировки в Ливан и Газа

Десетки убити при израелски бомбардировки в Ливан и Газа

Свят Преди 11 минути

Израел е ударил южните предградия на Бейрут на няколко вълни

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

Екшън в Пловдивско: Задържаха контрабандни цигари за 2 млн. лева

България Преди 47 минути

Арестувани са четирима души, сред които двама чужденци

<p>Нова номинация за главен прокурор в САЩ: Тръмп избра жена</p>

След оттеглянето на Мат Гейц: Тръмп избра Пам Бонди за главен прокурор в САЩ

Свят Преди 1 час

Бонди е бивш главен прокурор на Флорида и отдавнашен съюзник на Тръмп

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Инвестиции в недвижими имоти отвъд “апартамент в София”

Любопитно Преди 1 час

Как финансовите пазари могат да направят инвестициите в имоти по целия свят достъпни за всеки джоб

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

Костадинов: Няма да отменим кандидатурата ни за председател на НС

България Преди 1 час

Петър Петров е най-добрият кандидат, отбеляза лидерът на "Възраждане"

Меркел

Защо Меркел е била против членството на Украйна в НАТО

Свят Преди 1 час

Отговорна ли е политиката на Ангела Меркел спрямо Русия отчасти за войната в Украйна?

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 2 часа

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

Решаващ разговор за Шенген: Атанас Илков е на ключова визита в Будапеща

България Преди 2 часа

Срещата е организирана от Унгарското председателство на Съвета на ЕС

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Радев в Сингапур: Инвестирането в хората, образованието, иновациите е ключът към успеха

Свят Преди 2 часа

Визитата на президента има за цел да стимулира развитието на двустранния диалог на най-високо политическо ниво

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 2 часа

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 2 часа

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември

<p>Внимание! Червен код за ураганен вятър в петък</p>

Внимание! Червен код за ураганен вятър в петък

България Преди 2 часа

Какво време ни очаква в края на седмицата

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 3 часа

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 10 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 11 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана