Д ъждовното време може да ни направи леко нещастни, но може да има и катастрофален ефект върху отношенията между птиците.
Новото проучване, публикувано в 0Journal of Animal Ecology, показва, че малък вид птица – коприварче, което живее на пет острова в Сейшелите, е много по-склонно към „развод“ след периоди на необичайно слаби или обилни валежи.
Това откритие подчертава как изменението на климата и променящите се метеорологични условия могат да повлияят не само на климатичните модели, но и на репродуктивния успех на различни видове по целия свят.
Изследователите са анализирали данни от 16 години за поведението на тези птици в периода на размножаване на остров Братовчед, като са ги сравнили с метеорологичните условия през същия период.
Сейшелските коприварчета са социално моногамни, което означава, че мъжките и женските образуват дълготрайни връзки – понякога дори за цял живот. Въпреки това, тези двойки могат да се разделят, ако условията не са благоприятни. Подобни разводи са често свързани с лош репродуктивен успех, пишат изследователите.
Средно 92% от социално моногамните видове птици се развеждат поне веднъж, а при сейшелското коприварче годишният процент на разводите варира между 1% и 16% през изследвания период.
Изследването установява интересна връзка между процентите на разводите и валежите, като разводите са по-чести през години с екстремни условия – както при твърде ниски, така и при твърде високи валежи. „Ние открихме сложна и нелинейна връзка между валежите и разводите, като най-високите проценти на разводи са били след годините с екстремни валежи, включително рекордния дъжд от Ел Ниньо през 1997 г.“, обяснява съавторът на изследването Фриг Спийлман, докторант по поведенческа екология.
Ако бъдат изключени данните от екстремното събитие от 1997 г., изследването показва, че обилните валежи водят до по-ниски проценти на разводи. Въпреки това, след 1997 г. се наблюдава значителен скок в процентите на разводите, което показва, че бъдещите климатични промени могат да изострят този проблем.
Прекалено много или твърде малко дъжд оказват влияние върху репродуктивния успех на птиците, тъй като намаляват наличността на храна или затрудняват поддържането на телесната температура на птиците. В допълнение, екстремните валежи водят до физиологичен стрес, който е основен фактор в избора на партньор.
Изследването не открива пряка връзка между разводите и броя на произведеното потомство, което предполага, че в процента на разводите играят роля и други фактори.
Тези тревожни открития имат сериозно значение за сейшелското коприварче, което вече е под заплаха, както и за други видове, които могат да бъдат засегнати от промените в климата.
„Промените в климатичните условия, като валежите, влияят на стабилността на социално моногамните видове и тяхната способност да оцеляват“, заяви Спийлман. Тези изследвания не само че ни помагат да разберем поведението на животните в условия на климатична нестабилност, но и предоставят ценни данни, които могат да подпомогнат усилията за опазване на уязвимите видове.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!