С лед брака с течение на времето съпрузите започват да се опознават по-добре. В партньора се разкриват други неизвестни преди това черти, понякога някои илюзии изчезват. Поради какви причини най-често възникват трудности и как да се укрепят семейните връзки, казва Надежда Павлова, специалист от московската служба за психологическа помощ на населението.
Докато двама души се ухажват, почти всяка двойка вижда идеална картина на бъдещ съвместен живот: тъй като те се обичат, тогава всичко ще бъде наред. Но няма двама еднакви човека, всеки човек е уникален по свой начин. Дори съпрузите да имат най-общи интереси и предпочитания, пак ще има моменти, в които те не съвпадат. Това може да доведе до конфликти и недоволство помежду им. Ние не знаем как да четем мислите на партньора, така че трябва да можем да говорим открито за всичко. Ако това умение липсва, значи трябва да се научи.
Трябва ли да имаме общи финанси в брака?
"При създаването на семейство се появяват три важни компонента: "Аз", "ти" като индивиди и "ние" като двойка. Това е важно да се разбере и приеме. Съпрузите не могат да бъдат заедно през цялото време, всеки трябва да има своето собствено лично време и пространство", обяснява Надежда Павлова.
В отношенията между съпруга и съпругата е необходим баланс - това е така нареченият баланс между "вземане" и "даване". Всеки партньор трябва да е готов за пълноценен и равностоен обмен, както и да проявява интерес към другия. Това отношение обхваща всички нива на семейния живот: духовен, сексуален, материален и емоционален. Благодарение на принципа "ти - на мен, аз - на теб", бракът може да съществува, да се развива и задълбочава.
Трудностите могат да започнат, когато балансът е нарушен. Например, един от партньорите спира да инвестира във връзката, показва, че не се нуждае от нищо или не приема подкрепата на партньора. Или изисква повече ресурси за себе си, без да предлага нищо в замяна. И тук възниква същият въпрос: да запазим съюза или не? При развод, ако се е състоял, отговорността е на двамата съпрузи.
Принципи за щастлив брак от 60-те години на миналия век
Как да спасим една връзка
Преди да вземете решение за прекратяване на брака, е необходимо да направите пауза. Разберете се с партньора си, че ще живеете отделно известно време - седмица, две, месец. В този момент ще общувате само в спешни случаи. Ако имате деца, решавайте въпроси, свързани главно с тях. Тук също е важно да се разберете, че до края на договорения период всеки от партньорите не влиза в други отношения.
"Това е необходимо, за да могат съпрузите да останат насаме със себе си, с мислите и чувствата си, а също и да анализират на какво ниво на семейните отношения е настъпил дисбаланс. Тази пауза също е важна, защото, когато сте в конфликтни отношения, е важно да спрете процеса на взаимни претенции. Когато преживяваме силни емоции, можем да кажем думи, за които после да съжаляваме“, казва Надежда Павлова.
Сами или в нещастен брак: Кое е по-добре за здравето ни
Отговорете заедно на следните въпроси:
- Кога се появиха разногласията?
- Какво не ви устройва в партньора и във връзката?
- Какво беше в началото и какво е сега?
- Какво бихте искали да имате в брака?
- Какво е готов да направи всеки за това?
- Кой в каква роля е?
- Може би изисквате от партньора си това, което той не може да даде?
Дълъг и щастлив брак: 10 тайни за поддържането на щастлива връзка
Изясняването на ситуацията също е необходимо, тъй като без да разбирате текущата история на живота, има голяма вероятност в бъдеще да срещнете същите проблеми.
Ако не можете сами да разберете семейните възходи и падения, объркани сте в мислите, чувствата, състоянието си, тогава трябва да потърсите помощ от специалист.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!