Р ечникът „Колинс“ определи пермакриза за дума на годината през 2022 г.
Накратко тази дума означава „удължен период на нестабилност и несигурност“.
След всичко, през което преминахме през изминалата година – нови Ковид варианти, война в Украйна, икономическа криза и т.н., най-вероятно се асоциирате с това определение.
Може би сте чувствали безизходност, тревожност, самота, мъка и други подобни емоци през изминалите 12 месеца.
Саботираме ли сами себе си: 6 признака за разпознаване на "токсичността"
Дори само една от тези травми може да бъде трудна за понасяне, какво остава за няколко накуп.
В случай че имате нужда от помощ, терапевти споделят повече за симптомите и как да се справим с тях.
Мозъците ни са направени така, че да разпознават опасносните, независимо дали физически, емоционални или социални. Реакцията ни обикновено води до популярния термин „бори се или бягай“. Последствията от отговора могат да доведат до пермакриза.
Как липсата на движение води до депресия?
„В случаи на пермакриза, тялото ни е в постоянен режим на „опасност“, като не спира да произвежда хормони, за да реагира на заплахите с малко или никакво отлагане“, казва Тайлър Кийт, лицензиран социален работник в Северна Каролина, който работи със случаи на тревожност, травма и посттравматичен стрес.
„Като резултат от това, тялото започва да се износва като кола с голям пробег.“
Това може да доведе до редица симптоми – високо кръвно, твърде малко или твърде много сън, напрежение в мускулите, нервничане, мозъчна мъгла, меланхолия, изтощение, неспирно скролване из социалните мрежи, липса на удовлетворение от любими занимания и от връзки с хора.
Проверете: Имате ли трипофобия?
Може да се озовете и в ситуация на „тихо напускане“, което означава „отстъпване от отговрности в работата и търсене на по-качествен живот“, казва терапевтът Кортни Стръл.
„Ковид, в много отношения беше началото на това, защото накара хората да осъзнаят, че се нуждаят от по-добър баланс между личния живот и работата.“
Според Кийт трябва да обърнем сериозно внимание на пермакризата, ако симптомите продължават повече от месец.
Пермакризата е вероятна, дори на пръв поглед в живота ви всичко да е наред.
„Пермакризата може да доведе до вторичен травматичен стрес: индиректна травма, която може да се случи, когато сме изложени на трудни или смущаващи образи и истории от втора ръка“, казва Кристин Колман, лицензиран психотерапевт, говорител и консултант.
Ужасът да живееш с покрескофобия
Колективната травма, която се отнася към травмата на цели общества, също може да повлияе за развиването на пермакриза.
Как обаче да си помогнем с пермаркизата, след като повечето провокиращи фактори са извън контрола ни – хронични заболявания, болни близки хора, рецесия, политически кризи и т.н.?
Кийт препоръчва да се фокусираме върху реакцията ни на тези събития, докато същевременно продължаваме да се уповаваме на надеждата.
Попитай доктор Google: Защо киберхондрията е опасна
„Неизбежно е, времето ще мине и тези състояния ще се променят или ще придобиете умения и/или ресурси, с които да се справите с влиянието им върху психическото ви здраве“, добавя той.
Ето и някои от тези умения и ресурси:
- Изградете и поддържайте социалната си мрежа. Важно е да имате близки и доверени хора около себе си, на които да се уповавате в тежки моменти.
- Направете обратното на това, което искате. Когато сме тревожни или депресирани, може да ни се иска да стоим по цял ден в леглото, но това далеч не е най-доброто решение за психичното ни здраве.
- Грижете се за физическото си здраве и хигиената. Понякога занимаването с такива малки, ежедневни дейности, може да е от голяма полза в трудни моменти.
- Ограничете негативното в живота си. Колкото и да е трудно, отървете се от токсичното и в реалния, и във виртуалния си свят. Спрете да следвате хора, които ви носят негативни емоции. Ограничете комуникацията с хора, които са токсични. Ограничете и консумирането на негативни новини.
- Опитайте нови хобита и методи за релаксиране.
- Работете с терапевт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!