С тава ли ви неприятно, като гледате към челна пита? Или ставате тревожни? Или може би гледката ви погнусява?
Ами какво ще кажете за лотосовия орех? (на английски: lotus pod)
Или повърхността на ягодовия плод? Или балончетата в аерирания шоколад?
Ако тези гледки ви карат да настръхвате и да се чувствате неудобно, то е възможно да имате някаква степен на трипофобия.
Какво е трипофобията?
Трипофобията е състояние, при което засегнатият изпитва отвращение от струпвания на малки дупки, издатини или повтарящи се кръгови форми.
Други потенциални задействащи фобията стимули са коралите, морските гъби, очите на насекомите, балонените опаковки и порите върху кожата.
Терминът се заражда от обсъждане в интернет форум.
Думата е комбинация от гръцките думи „трипа“ (дупка) и „фобос“ (страх).
Макар че в термина присъства частицата „фобия“, трипофобията не е официално призната като фобия.
Изследвания на това състояние са ограничен брой и резултатите от тях са без консенсус, тъй като не всички експерти са убедени, че трипофобията трябва да се класифицира като медицинско състояние.
Трипофобията е сравнително често срещана. Едно проучване от 2013 г. в журнала „Сайколоджикъл Сайънс“ показва, че 16% от участниците са изпитали усещания на отвращение или дискомфорт при гледането на снимка на лотосов орех.
Какви са симптомите на трипофобията?
Както всяка една фобия, и при трипофобията се наблюдават редица симптоми.
По-леките са: настръхване, сърбене, чувство на отвращение. По-сериозните могат да бъдат тревожност, повръщане и дори панически атаки.
Има ли лечение за трипофобията?
Няма специално лечение за трипофобията, но повечето фобии се лекуват с „терапия на излагане“, така че би трябвало тя да работи и в този случай.
Тази терапия предполага човекът да се изправя срещу това, което предизвиква неприятни емоции у него.
От какво се провокира трипофобията?
За разлика от повечето фобии при трипофобията най-характерното чувство не е страх, а отвращение или погнуса.
Трипофобията най-често се активира от визуални стимули.
Според учени не самите дупки предизвикват емоционален и физически отговор, а асоциациите, които си правим с тях.
Дупките обикновено свръзваме с опасности, с мисълта за падане или за нещо непознато, което се крие в тях.
Еволюционната теория
Много опасни животински видове имат окраска или кожа с дупки или издатини, които провокират трипофобия. Например: алигатори, отровни змии и жаби.
Предците ни, които най-вероятно не са били наясно с опасностите, които криели тези животни, са се чувствали отвратени от външния им вид и затова са ги избягвали, като по този начин са успявали да оцелеят и да се възпроизведат.
Тази трипофобична черта най-вероятно се е прехвърляла на децата им и от тях на следващите поколения, докато достигне този ген и до нас.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!