Н яма човек, който да не чака да свърши работният ден. Няма и човек, който да не се чувства изморен след работа.
Обаче, ако работата влияе прекалено сериозно върху живота и менталното здраве на човек, синдромът на бърнаута е вероятно да бъде налице.
Синдромът на бърнаута е състояние, което се характеризира с психическа умора и летаргия в работата и ежедневните дела.
Хората, които имат синдром на бърнаута, се чувстват уморени само при мисълта, че трябва да отидат на работа сутринта, а, когато си тръгнат от работа, се чувстват като парцал.
Тези хора са толкова уморени, че им е трудно да вършат работата си, а всеки път, когато трябва да свършат някаква задача, се чувстват много напрегнати и лесно стават уморени и летаргични.
Поради тази причина те се държат пасивно и дефанзивно на работното място и въпреки че работят, те не усещат чувството, че са постигнали нещо. В допълнение към това не се интересуват от работата си и единствено се уповават на носещи удоволствие дейности като пушене, пиене и преяждане, за да освобождават стреса.
Ако напоследък страдате от симптоми като раздразнение, тревожност и подобни, е възможно да страдате от синдром на бърнаута.
Синдромът на бърнаута се отразява и на ежедневието и социалния живот на индивида. Той предизвиква трудности в човешките онтошения и проблеми с паметта заради прекомерната употреба на мозъка.
В някои случаи този синдром може да доведе и до депресия.
За да се справите със синдрома на бърнаута, трябва да си взимате почивка от работа дори за малко. Може да слушате музика или да четете книги по време на почивките, но можете също просто да гледате към небето без да правите нищо. Важното нещо е да бъдете напълно отделени от работата.
Ако времето и мястото не позволяват да се отделите от работата, тогава се фокусирайте върху организирането на работното ви пространство.
Също би могло да помогне да се насладите на обяд на някое по-тихо място или да отидете някъде на спокойно след работа.
Ако сте уморени от заетото ежедневие, трябва да обмислите взимането на истинска почивка.
Трудно е да се подобрят симптомите само с търпеливо понасяне. Ако не можете да си починете за дълго време, можете да използвате почивните дни, за да гледате филми или да пътуване, както и да изключвате телефона си.
Ако често сте чувствителни или тревожни, поемете дълбоко въздух. Това обикновено помага за психическата стабилност. Обаче това е временен метод, така че, ако чувствате, че не можете да се справите сами, трябва да потърсите помощ от специалист непременно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!