"Получаваш това, за което плащаш" не е поговорка, на която винаги можем да разчитаме. Американско проучване установи, че повече от една трета, изследвани спортни добавки, закупени онлайн, не съдържат ключови съставки, посочени на етикета.
Питър Коен, лекар и изследовател в Cambridge Health Alliance и Harvard Medical School в Кеймбридж, Масачузетс, и неговите колегите поръчват 57 спортни добавки, за да анализират съдържанието им.
На етикета на всеки продукт се посочва, че добавката съдържа вещества, които са били забранени през 2004 г., пример за такова вещество е стимулантът ефедра. "Агенцията за контрол на храните и лекарствата (FDA) не одобрява тези съставки", пишат Коен и колегите му в статията си.
Инспекциите на FDA установиха, че производителите на хранителни добавки често не спазват основни производствени стандарти, като чистотата и състав на крайния продукт.
Анализът им установява, че около 40% от 57-те добавки, закупени онлайн, не съдържат количество от посочената съставка, което може да се открие чрез тестове. В половината от тях е посочено грешно количество, а в 12% от изследваните случаи са открити незаконни добавки. Изследователите уточняват, че извадката е малка, за подобен тип изследване.
Само 11% от продуктите са били със съответстващи на съдържанието етикети. В тях са открити 5 различни забранени от FDA съставки, включително неодобрено лекарство, налично в Русия. Питър Коен уточнява, че някои от установените вещества в добавките, са лекарствени продукти, които са се продавали в Европа. По думите му едно от установените вещества, никога не е било одобрявано в нито една страна.
В хода на проучването учените установяват, че в един от стимулантите се съдържат вещества, с маса три пъти по-голяма от посоченото на етикета, обясняват експертите.
Въпреки че резултатите от проучването са шокиращи, те не са толкова изненадващи, отбелязва Коен. По думите му проблема се корени в регулацията на хранителните добавки в САЩ и други страни като Австралия.
Тъй като са здравни продукти, може да си помислите, че добавките попадат в подкатегорията на лекарствата. Всъщност обаче FDA ги регулира като подкатегория на храните, обяснява Коен.
"Това има огромни последици за цялата категория от хранителни добавки - от витамини, минерали, пробиотици и всякакви нови съставки", казва Коен пред Американската медицинска асоциация (АМА) през 2021 г., защото "това означава, че производителят може да въведе на пазара всичко, което смята за безопасно".
Тогава задачата на FDA е да следи новите продукти и да установява дали някои от тях причиняват вреда и ако това е така, да ги отстранява от рафтовете на магазините.
През 2004 г. FDA забрани продажбата на билкови добавки, съдържащи ефедринови алкалоиди, "тъй като те представляват необоснован риск от заболяване или нараняване" за потребителите.
Алкалоидите на ефедрина са стимуланти, извлечени от Ephedra sinica и други растения, които се използват за увеличаване на енергията и подобряване на спортните постижения. След премахването им отравянията с ефедра в САЩ рязко намаляха, като от 2008 г. насам няма регистрирани смъртни случаи, свързани с ефедра.
Австралийският регулатор на лекарствата, Therapeutic Goods Administration (TGA), също се бори с хранителните добавки, които могат да застрашат здравето.
От края на 2020 г. TGA вече регулира високорисковите спортни добавки като лекарства, а не като "спортни храни", след като няколко души починаха.
Регулаторите на лекарства догонват бързо развиващия се пазар. Коен казва, че през последните години се наблюдава "експлозия от нови съставки" в хранителните добавки. По думите на Коен в САЩ се продават повече от 75 000 хранителни добавки.
"В днешно време сме свидетели на толкова много нови иновации или съвсем нови съставки, които се въвеждат в хранителните добавки", казва Коен в интервюто си за AMA.
"Отново, тъй като FDA не проверява тези продукти, те крият непредсказуеми рискове", допълва Коен.
Необходими са допълнителни изследвания, за да се види колко други спортни добавки и здравни продукти са с подобни погрешни етикети, преди да разберем истинските мащаби на този проблем.
Скорошни проучвания установиха, че мелатонинът в дъвките, продавани в САЩ и Канада, също съдържат по-високи дози от тези, които са посочени на етикетите.
Австралийско проучване на 135 хранителни добавки, закупени между 2014 и 2017 г., също установява, че само 20% от тях имат поне една съставка, потвърдена при лабораторни тестове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!