П роучване установява, че в ерата на динозаврите извънземните форми на живот са щели да се адаптират по-лесно, отколкото днес.
Астробиологът Ребека Пейн и астрономът Лиза Калтенегер от Университета Корнел са направили модел на последните 540 милиона години от историята на Земята, за да установят, как са се променили различните биомаркери, използвани за откриване на признаци на живот на огромни разстояния.
Учените са открили, че две ключови двойки биомаркери са били по-силни преди около 100-300 милиона години: кислород и метан и озон и метан. Това се дължи най-вече на разрастването на зеленината, която тогава е доставяла значително по-високи нива на кислород в атмосферата. Това означава, че всички хипотетични извънземни телескопи, търсещи светлинни отпечатъци, биха могли да открият нашата планета много по-лесно през епохата на динозаврите, отколкото днес.
Alien life could have roamed the Earth at the same time as dinosaurs as experts find new evidence which suggests our planet would have been an attractive visit for them millions of years agohttps://t.co/YdVKSkYlE8 pic.twitter.com/PzjjUu6SZX
— Daily Star (@dailystar) November 11, 2023
"Светлинният отпечатък на съвременната Земя е нашият шаблон за идентифициране на потенциално обитаеми планети, но е имало време, когато този отпечатък е бил още по-изразен. Това ни дава надежда, че може да е малко по-лесно да открием признаци на живот на други места в космоса", казва Калтенегер.
Върху количеството кислород в атмосферата оказват влияние най-различни фактори - от степента на залесеност на сушата до различните видове морски видове в океана и преобладаващите климатични условия.
Смята се, че през по-голямата част от последните около 400 милиона години нивата на кислород в атмосферата са били в диапазона 16-35%. Това е така нареченият "прозорец на пожара": ако концентрацията е по-малка, пожарите няма да се възпламенят, ако е концентрацията е по-голяма, ще бъде много трудно да се потушат. Това коментират Ребека Пейн и Лиза Калтенегер.
Earth Was More Attractive to #Aliens Back When Dinosaurs Roamed https://t.co/oIzu301ZdC
— Oden (@Gjallarhornet) November 12, 2023
Астрономите търсят същите светлинни отпечатъци и в останалата част на Вселената, търсейки признаци на атмосфера, която може да поддържа форма на живот, която може би ни е позната. Сега вече знаем как трябва да изглежда една фанерозойска планета, а търсенето може да бъде по-прецизно, смятат експертите.
С усъвършенстваните технологии на борда на космическия телескоп "Джеймс Уеб" учените вече имат възможност да анализират атмосферите на екзопланети, въпреки че все още не можем да сме сигурни, че животът ще се развие по същия начин, както на Земята.
"Надявам се, че ще открием някои планети, които случайно имат повече кислород от Земята в момента, защото това ще направи търсенето на живот малко по-лесно", казва Калтенегер.
Earth was more charming for aliens when dinosaurs existed - Science News https://t.co/OKLAwkD8BK
— Obsidian Eagle 2023 (@ItzQuauhtli) November 12, 2023
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!