П ритеснявате се за риска от диабет тип 2? Според ново проучване може би трябва да обърнете внимание на видовете месо, които консумирате.
Редовната консумация на червено и преработено месо се свързва с по-висок риск от диабет тип 2, според анализ на данни от 31 изследователски кохорти, публикуван във вторник в списание The Lancet Diabetes & Endocrinology.
Проучването е най-изчерпателното до момента, показващо връзката между преработеното и непреработеното червено месо с диабет тип 2, казва старшият автор на проучването д-р Нита Форухи, професор по здраве и хранене на населението в Университета в Кеймбридж, Великобритания, в имейл.
Диабетът тип 2, хронично състояние, което се проявява, когато кръвната захар редовно е твърде висока, е най-разпространеният тип диабет, според Националния институт по диабет и храносмилателни и бъбречни заболявания (National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases). Ако не се контролира, диабет тип 2 може да доведе до проблеми, включително сърдечни заболявания, инсулт и бъбречни заболявания.
There is a link between the meat you eat and a chronic disease, according to new research https://t.co/vhHvzDreim
— CTV News (@CTVNews) August 21, 2024
Има още въпроси, свързани с месото, които трябва да бъдат зададени, като например рискът от птичето месо и възможните ефекти от различните методи на готвене, казва д-р Хилда Мълруни, преподавател по хранене и здраве в Лондонския университет „Метрополитън“, в съобщение за медиите. Тя не е участвала в проучването.
Но новото изследване съответства на настоящите насоки за хранене, които препоръчват намаляване на консумацията на месо, каза Мълруни.
Глобален поглед
"Проучването е наблюдателно, така че изследователите не могат да заключат, че консумацията на месо е пряка причина за диабета", казва Мълруни.
Но връзката е силна, казwа Форухи, като отбеляза, че тези констатации са последователни сред населението в различни региони и държави по света.
Изследователите анализират данни от близо 2 милиона души в 20 държави. Екипът е отчел и фактори, включващи „качеството на храненето, физическата активност, тютюнопушенето, приема на алкохол, енергийния прием и индекса на телесната маса, които биха могли да повлияят на резултатите и които в противен случай могат да преувеличат или прикрият връзката между месото и диабета тип 2“, добави Форухи.
Данните обаче не позволяват на изследователите да отчетат други неща, които могат да допринесат за диабет тип 2, включително семейна анамнеза, инсулинова резистентност и обиколка на талията, според д-р Дуейн Мелър, диетолог и говорител на Британската диетична асоциация и почетен научен сътрудник в университета Астън в Обединеното кралство. Той не е участвал в изследването.
Тези фактори са по-силно свързани с риска от развитие на диабет, отколкото факторите, които изследователите са успели да отчетат, допълва той в прессъобщение.
„Възможно е повишеният риск, свързан с консумацията на преработено и червено месо, да е резултат от тези други смущаващи фактори“, каза Мелър.
A new study led by the University of Cambridge has been published today it suggests more evidence of a link between meat consumption and increased diabetes risk.
— Vegetarian Society (@vegsoc) August 21, 2024
Read more in this article from the The Guardian https://t.co/9p3qeWv2WN pic.twitter.com/QOnJqLGlUE
Повече растения, по-малко месо
Дори и с тези ограничения, данните от новото проучване и настоящите препоръки за хранене дават сериозни основания за намаляване на месото, каза Мълруни.
„Консумацията на месо като цяло надхвърля препоръките за хранене. Настоящите препоръки за хранене също така препоръчват замяната на червеното и преработеното месо с месо като птиче, в допълнение към намаляването на общата консумация на месо, като се използват алтернативи като грах, боб, леща и тофу“, каза тя.
Въпреки че все още няма ясни изследвания за това дали консумацията на птиче месо и рискът от диабет тип 2 са свързани, неотдавнашното проучване показва, че замяната на червеното и преработеното месо с птиче води до намаляване на риска от развитие на диабет тип 2, добавя Мълруни.
„Добре известно е, че обикновено предлаганото преработено месо като шунка, колбаси, бекон, хот-дог, салам или пеперони е силно преработено, съдържа химически добавки и високо съдържание на сол, което го прави нездравословно за широк спектър от здравословни състояния“, казва Форухи.
"Има много начини за намаляване на количеството, включително да ядем тези меса по-рядко, да приемаме по-малки порции или да ги заменим с алтернативни храни, богати на протеини“, добави тя.
Освен че трябва да се стремят към диета с високо съдържание на зеленчуци, плодове, ядки и бобови растения, хората, загрижени за диабета, трябва да се уверят, че включват редовни физически упражнения, каза Мелър.
Тази статия е с информационна цел и няма за цел да предоставя медицински съвети!
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!