Л ятото тепърва започва и всички мислим повече за почивката и свободното си време, отколкото за предизвикателствата, които ни чакат през есента и зимата. И въпреки че това е напълно разбираемо, добре би било да се замислим отсега за един проблем, с който често се сблъскваме в студените месеци – инфекциите на горните дихателни пътища при децата.
Всички родители знаят какво се крие зад този термин – детето тръгва на ясла, градина или училище, започва да боледува всяка седмица, приема лекарства, имунитетът му спада и всичко това е съпроводено от редица безсънни нощи и притеснения. Тогава се питаме – имаше ли как да предотвратим тази ситуация? Дали не е трябвало да помислим по този въпрос няколко месеца по-рано, в началото на лятото?
Сега е точният момент, да сложим началото на целенасочената подкрепа на имунитета на децата, резултатът от което ще видим още през първите месеци на есента.
Профилактиката на инфекциите на дихателните пътища е изключително важна и доказано ефикасна, когато се провежда по правилния начин и в правилното време. За времето вече се разбрахме, остава да разберем и какъв е начинът – и по този въпрос ще говорим малко за причинителите на тези инфекции и как можем да се противопоставим по успешен начин.
Най-често бактериалните инфекции на горните дихателни пътища при деца са причинени от стрептокок от група А и се предават по въздушно-капков път, както и чрез замърсени предмети и храна. Обичайното проявление е ангината, скарлатината и ушните инфекции, често преминаващи в отит. Лошата новина е, че организмът не изгражда дълготраен имунитет. В рамките на един зимен сезон детето може да прекара няколко инфекции, което се превръща в един безкраен цикъл от лекарства, болнични и опити за повишаване на имунитета.
И преди да е станало прекалено мрачно, трябва да кажем, че в природата в повечето случаи има баланс, както е и в случая с инфекциите, причинени от стрептокок от група А. Природният отговор на тези патогени носи името Streptococcus salivarius К12 – бактерия, която е естествен обитател на устната кухина. Тя създава кисела среда (чрез производство на млечна киселина), която прави невъзможен или труден растежа на честите патогени в устата.
При здравите хора Streptococcus salivarius К12 доминира в устната кухина и всъщност е един от нейните първи заселници. Това е първата бактерия, която се открива в оралната флора на кърмачетата, но с течение на времето, около 60% от хората, губят този щам. Признак, че тази бактерия липсва в устата на детето е, ако то често страдат от афти или има други ранички по лигавицата на устата.
Streptococcus salivarius К12 има една основна роля – да се противопоставя на растежа на патогени, като Haemophilus influenzae, Streptococcus pneumoniae, Moraxella catarrhalis, Micrococcus luteus, Streptococcus anginosus, Eubacterium saburreum и Micromonas micros. Точно те са и основните виновници за голяма част от случаите на УНГ инфекции при децата в яслена и детска възраст. Механизмът, по който работи Streptococcus salivarius К12, е чрез производството на антибактериални вещества, наречени BLIS (бактериоциноподобни инхибиращи вещества).
Те регулират растежа на гореизброените патогени, които причиняват всички познати инфекции, дори и кариеси. Тази бактерия повишава естествените противовъзпалителни реакции на организма и не позволява на патогените да се захващат за клетките на носа и устата.
И ето така стигаме до ключовия момент – откъде можем да си набавим Streptococcus salivarius К12 точно в този момент, толкова подходящ за стартиране на профилактика срещу стрептококови инфекции. Един от начините е да осигурите всекидневния му прием под формата на хранителна добавка с любим на детето вкус. Разбира се, препоръчително е при симптоми на УНГ инфекция винаги първо да се обръщате към лекар.
OMNi-BiOTiC® iMMUND е пробиотична хранителна добавка със съдържание на най-малко 1 милиарда микроби от вида Streptococcus salivarius К12, който работи за повишаване на локалния имунитет на гърлото, носа и ушите при деца. В продукта е добавен и витамин D под формата на холекалциферол, който е ключов за поддържане на висок имунитет и по-лесното преодоляване на инфекции.
OMNi-BiOTiC® iMMUND е под формата на таблетки с приятен ягодов вкус, не съдържат захар и при деца е достатъчно да смучат по 1 таблетка всяка вечер от периода на лятото до есента с цел превенция на бактериални инфекции на горните дихателни пътища. Това е доказано с клинични проучвания, сочещи, че оралният прием на бактерията в месеците с по-ниска заболеваемост води до максимална ефективност и защита през есенно-зимния сезон.
OMNi-BiOTiC® iMMUND - Препоръчителна дневна доза: деца над 3 години: веднъж дневно по 1 таблетка за смучене; възрастни: 2 пъти дневно по 1 таблетка.
Номер и дата на вписване в регистъра: Т222202088/3.6.2022