Б ългарите не трябва да се заслепяват от успехите и не трябва да се самоизолират, защото това носи само трагедии, коментира пред БГНЕС историкът проф. Христо Матанов.
На 9 октомври се навършват 110 години от избухването на Първата балканска война, в която България и нейните съюзници побеждават Османската империя. Заради заграбването на Македония от Сърбия и Гърция, България е принудена да започне Втората балканска война, която се оказва пагубна за нейните интереси. Какви уроци извличат българите от тези две войни обяснява историкът проф. Христо Матанов.
Първият урок, според него е, че, когато българинът е ентусиазиран, той е в състояние да направи всичко.
100 г. от обявяването на Балканската война
„Така както беше направил по време на Първата Балканска война – беше сразил една империя, която далеч го превъзхождаше военно, икономически, човешки и териториално“, посочва историкът, но добавя, че вторият извод е много важен и компенсира първия.
„Не трябва да се самооблащаваме от успехите. Те не трябва да ни заслепяват. Трябва да сме стъпили здраво на земята, за да можем да преценяваме бъдещето на страната и армията. Балканските войни са посрещнати и се водят с голям ентусиазъм, но в същото време победите ни отдалечават от действителността и това води до трагедия“, отбелязва проф. Матанов.
Френско списание от 30-те: София почти не е балкански град
Много е важно да си даваме сметка за геополитическите интереси на Великите сили както тогава, така и днес, предупреждава историкът. Той припомня, че по време на Първата балканска война Русия силно подкрепя България.
„Идеята за Балкански съюз, който е насочен срещу Османската империя, е руска. Тя работи за създаването на този съюз, но по време на Втората балканска война Русия твърдо застава зад Сърбия и тогава може би настъпва отрезвяване, че руските интереси са по-скоро антибългарски, отколкото нещо друго“, подчертава проф. Матанов.
Сръбският историк, който нарече българите зверове
Той споделя, че неотдавна е чул как един роден политик е настоявал България да се самоизолира, но това не би довело до нищо добро.
„Самоизолацията води до трагедия, която не може да се опише с думи. Не знам тези политици, които ратуват за изолация как смятат да възстановят българския военен потенциал, за който те толкова много говорят, защото той е функция от някакво разпределение на силите в европейски и световен мащаб“, подчертава историкът.
Руската игра с огъня на Балканите
„С Първата балканска война завършва романтичният XIX век за българите и започва един труден век, който е изпълнен с много възходи и спадове, и който в края на краищата води до няколко последователни национални катастрофи“, отчита проф. Матанов и изразява надежда, че XXI век няма да бъде такъв.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!