Продължителността на живота на хората се увеличава със средно три години на поколение.
Това е открило ново проучване на Стандфордския университет.
Шрипад Тулиджапуркар, професор по биология и науки за населението към Университета Станфорд, и екипът му разглеждат данни от последните 50 години за средната продължителност на живота на хора от развити страни, надживели 65-годишна възраст.
Данните показват, че всъщност продължителността на човешкия живот се увеличава с постоянна скорост с всяко следващо поколение и хората съвсем не са достигнали до лимита, както много проучвания твърдят.
„Данните показват, че може да очакваме по-дълъг живот и няма данни за забавяне на тази тенденция“, казва Тулиджапуркар.
Учените отговарят на два въпроса –
достигнало ли е лимита на продължителност на живота човечеството и има ли фактори, които позволяват на едни да живеят по-дълго от други.
За проучването са разгледани датите на раждане и смърт на хора, надживели 65 г. между 1960 и 2010 г.
Екипът открива странна зависимост – на всеки 25-години хората живеят средно с 3 години повече. Това би означавало, че хипотетично би трябвало да живеем средно с 6 години по-дълго от бабите и дядовците ни.
Тази тенденция се забелязва ясно във всички 20 страни, от които са разгледани данни.
До момента са правени редица подобни проучвания, но според Тулиджапуркар и колегите му, данните не са много точни, защото се разглежда продължителността на живот на хората, които живеят най-дълго, а те не са чак толкова много.
„Нашият метод e иновативен, защото ни позволява да се отървем от неяснотите“, споделя ученият.
Хората не са достигнали до лимита на продължителност на живота,
защото тя расте с постоянна скорост и няма определени фактори, които да карат едни хора да живеят по-дълго от други, откриват учените с изненада при анализа на данните.
„Има толкова много реклами, как хората биха живели по-дълго, ако например ядат йогурт“, споделя Тулиджапуркар, въпреки че не е бил убеден, че йогуртът играе роля.
Учените са подозирали, че фактори като бедност биха оказвали влияние. Оказва се обаче, че комплексно данните за раждане и смърт на хората над 65-годишна възраст от последните 50 г. в разгледаните показват една тенденция, без тя да има изменения на места поради фактори като богатство и бедност.
[gallery]2787[/gallery]
Учените отбелязват, че 65 г. е добър праг за разглеждане на такъв тип данни,
защото след 65-годишна възраст хората са надживели вероятни фактори за скъсяване на живота като насилие и ранни болести.
„Определено съм много щастлив да науча, че шансовете ми за по-дълъг живот са равни с тези на милионера, който живее по-надолу на улицата“, коментира откритието на екипа си Тулижапуркар.
Проучването е публикувано в бюлетина на Националната академия на науките в САЩ.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!