М едальон, съдържащ някои от оригиналните форми, участвали в откриването на пеницилина, се очаква да донесе до 50 000 долара, когато бъде продаден на търг по-късно този месец.
Медальонът е създаден и надписан от шотландския бактериолог Александър Флеминг в хода на „едно от най-ключовите открития в историята на медицината“, се казва в изявление на аукционна къща Bonhams, публикувано в сряда.
Ученият се натъква на първия антибиотик в света, след като случайно оставя купчина стафилококови култури до отворен прозорец, докато е на почивка през 1928 г.
„Културите са били замърсени с плесен, която се е разпространявала във въздуха, и преди да ги изхвърли, той е забелязал, че плесента е попречила на нормалния растеж на стафилококите“, се казва още в доклада.
Флеминг създава медальона като подарък за племенницата си и го надписва с послание: „Плесента, която създаде пеницилина / Александър Флеминг“.
Медальонът съдържа образец на оригиналната пеницилинова плесен върху хартия за зацапване, монтиран в стъклен диск, придържан от черен пластмасов ръб с диаметър 53 милиметра (два инча), според обявата на търга.
Очаква се той да достигне цена от 30 000 до 50 000 долара на онлайн търга, който ще се проведе от 13 до 23 октомври.
Флеминг подарява редица подобни медальони на публични личности като папа Пий XII, кралица Елизабет II, принц Филип, Марлене Дитрих, Уинстън Чърчил и Теодор Рузвелт.
„Тези медальони с плесен, реликви от приноса на Флеминг към човечеството, едно от най-важните постижения на ХХ век, са рядкост в частни ръце“, се казва в обявата за търга.
Първоначално Флеминг се затруднява да определи точния щам на гъбата, която създава кръга без бактерии в блюдото му на Петри, а през годините няколко вида Penicillium са идентифицирани като произвеждащи пеницилин.
През 30-те и 40-те години на ХХ век учени в Обединеното кралство и Съединените щати оценяват много различни щамове, за да видят дали някой от тях може да се използва за масово производство на пеницилин, а лекарството спасява хиляди ранени войници и цивилни по време на Втората световна война.
Пеницилинът променя хода на съвременната медицина, като антибиотиците са ключов фактор за намаляването на много заболявания през XX век.
Сега ефективността му е застрашена от антибиотичната резистентност.
Още приживе Флеминг осъзнава, че откритието му може да бъде застрашено от антибиотичната резистентност, и предупреждава за опасностите в Нобеловата си лекция през 1945 г.
„Може да дойде време, когато пеницилинът ще може да се купи от всеки в магазина. Тогава има опасност невежият човек лесно да се предозира и като изложи микробите си на несмъртоносни количества от лекарството, да ги направи резистентни“, казва той.
Очаква се до 2050 г. лекарствената резистентност да доведе до 10 милиона смъртни случая годишно, тъй като бактериите ще надхитрят най-усъвършенстваните ни лекарства.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!