Д иамантена огърлица, която е била носена на две британски коронации и за която се смята, че съдържа камъни от прочутата огърлица в основата на скандала с Мария Антоанета, беше продадена за над 4,2 млн. швейцарски франка (4,8 млн. долара) на търг в Женева, Швейцария, в сряда.
Тежащо приблизително 300 карата, изделието от XVIII в. вероятно е създадено десетилетие преди Френската революция. По данни на Sotheby's, която организира продажбата, за първи път от 50 години насам то се вижда публично на изложба, която обикаляше преди търга.
Въпреки че точният произход на огърлицата не е регистриран, аукционната къща смята, че античното произведение е могло да бъде изработено само за кралски особи или високопоставени аристократи.
В началото на XX век то е принадлежало на маркизите на Ангълси, водеща аристократична фамилия в Обединеното кралство, която е в тесни връзки с британското кралско семейство, казват от Sotheby's.
A diamond-studded necklace thought to be linked to a scandal that hastened the downfall of the doomed 18th century queen of France, Marie Antoinette, sold at auction in Geneva for $4.81 million https://t.co/XZGyUgVsD9 pic.twitter.com/zgGQhd9T2b
— Reuters (@Reuters) November 14, 2024
Марджъри Пажет, маркиза на Ангълси, носи огърлицата на коронацията на крал Джордж VI през 1937 г. След това нейната снаха носи същото бижу на коронацията на кралица Елизабет II през 1953 г., се посочва в прессъобщение, публикувано преди продажбата.
След като семейството се разделя с диаманта през 60-те години на миналия век, той е изложен в Американския природонаучен музей, след което е придобит от частен колекционер.
„Този рядък и важен диамантен скъпоценен камък е оцелял от пищния дворцов живот на грузинската епоха, определян от ненадминатия разкош и великолепие; той вероятно е един от най-величествените и непокътнати грузински скъпоценни камъни в частни ръце“, казва в съобщението Андрес Уайт Кореал, председател на бижутерийния отдел на Сотбис за Европа и Близкия изток и ръководител на отдела за благороднически скъпоценни камъни.
„Сравнена с други запазени императорски и кралски бижута от същия период, тази огърлица се отличава; тя е богатство в диаманти, а също и майсторски клас по изискан дизайн, изработка и техническа иновация за периода“, добави той.
Изделието се състои от три реда ромбове, които преминават от двете страни в ромбовидна висулка.
'A mysterious diamond-laden necklace with possible links to a scandal that contributed to the downfall of Marie Antoinette has sold for $4.8m (£3.8m) at an auction in Geneva.' https://t.co/cNcoSf8xro
— WhatSellsBest.com (@WhatSellsBest) November 14, 2024
Всеки от диамантите е с брилянтна шлифовка от стара мина и тежи между един и един и половина карата, според Sotheby's, които твърдят, че диамантите вероятно са получени от легендарните индийски мини Голконда, където е открит диамантът Хоуп.
Бижутата от този период често са били известни със своя лукс и универсалност, като едно изделие е можело да се носи като огърлица или като украшение, пришито към дреха, се посочва в съобщението.
Този конкретен елемент може да се носи около врата с висящи от двете страни пискюли или с елемент, завързан на обикновен възел.
Блестящ скандал
Според аукционната къща някои от диамантите от огърлицата може да произхождат от предмета, който е в основата на скандала „Аферата с диамантената огърлица“.
Благородничката Жана дьо ла Мот се представя за френската кралица и придобива огърлицата от нейно име без заплащане.
Измамата обаче излиза наяве, когато бижутерите, които така и не получават първата вноска за колието, подават молба за парите директно от кралицата, която така и не получава колието.
Огърлицата, попаднала в ръцете на измамник, междувременно действително е била развалена и продадена в Лондон.
Скандалът накърнява репутацията на Мария Антоанета, която е несправедливо обвинена в неморална връзка с кардинал, и дискредитира френската монархия в навечерието на Френската революция, в която кралицата в крайна сметка намира смъртта си.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!