Ф армацевтичният гигант "Novartis" е подписал лицензионно споразумение, с което се увеличава достъпът до жизненоважно лечение на левкемия, съобщи подкрепяна от ООН организация за обществено здраве, което е първото подобно споразумение за лекарство срещу рак, предаде БГНЕС.
Ново изследване показва основните причини за рак в света
Сделката ще даде възможност на избрани производители да разработват, произвеждат и доставят оригинални версии на nilotinib, което се приема два пъти дневно и се използва за лечение на хронична миелоидна левкемия (ХМЛ).
Pharmaceutical giant Novartis has signed a licensing agreement increasing access to a vital leukaemia treatment, a UN-backed public health organisation said on Thursday, marking the first-ever such agreement for a cancer drug.https://t.co/PBzN8DTxUt #AfricanInsider
— African Insider (@AfricanInsider2) October 20, 2022
"Достъпът до висококачествени лекарства за рак е ключов компонент от глобалния здравен отговор на бремето на рака", заяви Чарлз Гор, ръководител на Патентния пул за лекарства (MPP) - подкрепяна от ООН организация в областта на общественото здраве, която работи за увеличаване на достъпа до животоспасяващи лекарства в по-бедните страни.
Въпреки че оставащият патентен период за nilotinib е "относително кратък", той заяви, че лицензионната сделка създава "жизненоважен прецедент, който се надявам да бъде последван и от други компании", каза Гор в изявление.
Президентът на "Novartis" за глобално здравеопазване и устойчивост Луц Хегеман заяви, че компанията е "горда да бъде пионер в този нов модел на лицензиране с MPP".
Лекарството е включено в Списъка на основните лекарства на Световната здравна организация за лечение на възрастни и деца над една година, страдащи от ХМЛ.
Зеба Азиз, медицински онколог в болница "Хамид Латиф" в Лахор, Пакистан, заяви, че нилотинибът предлага алтернатива на хората, които са резистентни или непоносими към иматиниб, първият избор на лечение за ХМЛ - около 20 % от заболелите.
Замърсяването е свързано с 10 процента от случаите на рак в Европа
"Радвам се, че повече хора в (страните с ниски и средни доходи) ще имат достъп до това основно лекарство за рак", каза тя в изявление.
Лицензът включва седем държави със средни доходи: Египет, Гватемала, Индонезия, Мароко, Пакистан, Филипините и Тунис, където патентите за продукта са в процес на разглеждане или са в сила, заяви MPP.
Коалицията за достъп до онкологични лекарства (ATOM) приветства сделката.
"Това е първият случай за лечение на рак навсякъде по света и показва, че обединените усилия на частния и публичния сектор могат да проправят пътя към спасяването на милиони животи", заяви в отделно изявление съпредседателят на ATOM Анил Д-Крус.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!