П роби от астероида Рюгу разкриват важна информация за историята на ранната Слънчева система, съобщи електронното издание "Юрикалърт".
Това се случва почти две години, след като японската космическа мисия "Хаябуса 2" се завърна на Земята с ценните материали.
Hace dos años, el 6 de diciembre de 2020 la sonda espacial japonesa Hayabusa-2 se convertía en la segunda misión en traer muestras de la superficie de un asteroide a la Tierra.
— CosmoSapiens (@cosmosapiens_) December 6, 2022
La cápsula que contenía las muestras del asteroide Ryugu aterrizó en Woomera, Australia. pic.twitter.com/6YVhLd7Qyu
Проучване на френски учени, които са част от международен консорциум от специалисти, разкри изотопния състав на цинк и мед на астероида Рюгу.
Метеорити, намерени на Земята, дават на специалистите достъп до проби, представящи първите моменти от Слънчевата система. Завръщането на Земята през декември 2020 г. на мисията "Хаябуса 2", която донесе пет грама фрагменти от астероида Рюгу, е голяма стъпка напред, като предлага възможност за анализ на материали, непроменени от пристигането и оставането на нашата планета.
#Communiqué 🗞️ Près de 2 ans après le retour sur Terre de la mission japonaise Hayabusa2, les échantillons de l'astéroïde #Ryugu continuent de fournir de précieuses informations sur l'histoire du système solaire primitif. ☄️
— CNRS 🌍 (@CNRS) December 12, 2022
➡️ https://t.co/HH6MOKvVmE pic.twitter.com/3QsWkP1Bt5
Първите изследвания, извършени от международен екип с участието на френските изследователи, показват, че съставът на астероида Рюгу е близък до този на въглеродни хондрити от групата на CI и са като метеорита Ivuna, паднал в Танзания през 1938 г. Това са най-примитивните химически метеорити, но се смята, че имат състав, доста близък до този на Слънцето.
https://t.co/Cbj2nc3Q8J
— Planetary Science Institute (PSI) (@planetarysci) December 12, 2022
Asteroid's Origins Determined Using Sample Return Analysis
The first analysis of samples from the asteroid Ryugu returned to Earth by the Japan Aerospace Exploration Agency’s Hayabusa2 spacecraft offers new insights into Ryugu’s formation history. pic.twitter.com/6cnitwDB6J
Въпреки това, някои изотопни сигнатури (напр. титан и хром) се припокриват с други групи въглеродни хондрити, така че подробностите за връзката им с Рюгу все още не е напълно разбрана.
Цинкът и медта са два умерено летливи елемента и са ключови за изследването на процесите на натрупване на летливи вещества по време на формирането на телуричните планети. Групите въглеродни хондрити показват различен изотопен състав на цинк и мед, като тези от типа CI са по-богати на летливи елементи, отбелязват експертите.
The Hayabusa2 mission impact experiment on asteroid Ryugu created an unexpectedly large crater.
— Xavi Bros (@Xavi_Bros) December 10, 2022
According a very recent analysis, the asteroid cohesion may be very low and its surface very young: https://t.co/lUr1K10Vut
Images: JAXA pic.twitter.com/7O8jF3v86j
Международният екип от специалисти е на мнение, че изотопните съотношения на мед и цинк в пробите от Рюгу са идентични с хондритите от типа CI, но са различни от всички други видове метеорити. Според експертите примитивните проби от астероида представляват най-добрата оценка на състава на Слънцето до момента по отношение на мед и цинк.
Цинковият изотопен състав на астероида Рюгу също може да се използва за изследване на историята на натрупване на умерено летливи елементи на Земята, които са от съществено значение за обитаемостта на планета.
Констатациите са публикувани в изданието "Нейчър астронъми".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!