П реди време COVID-19 означаваше две седмици кашлица и невъзможност да помиришеш новата си свещ. След това открихме съществуването на дълъг COVID - неясен конгломерат от повече от 200 симптома, които могат да бъдат изтощителни месеци или дори години след като първоначалното заболяване изглежда е отшумяло.
Сега, четири години след началото на пандемията, все още не сме напълно сигурни какво стои зад продължителното състояние - но ново проучване, което проследява 24 пациенти с Covid в продължение на 900 дни, разкрива потенциален фактор, който досега е оставал незабелязан: вашите Т-клетки.
Това не е първото проучване, което свързва COVID-19 с тези специфични имунни клетки - едва миналия месец проучване на Имперския колеж в Лондон загатна за потенциала на целеви терапии с Т-клетки за борба със състоянието. Но то е едно от най-продължителните: създадено е през 2020 г., много преди идеята, че COVID-19 може да се задържа в организма, да бъде широко приета.
Това обаче не е всичко, което го отличава. Екипът, който стои зад проучването, е вдъхновен от опита си в изследването на ХИВ - заболяване, което на практика се определя от способността му да убива Т-клетките. Неспособни да наблюдават антитела толкова рано в началото на пандемията, те вместо това използват ПЕТ сканиране, за да изследват поведението на Т-клетките в тялото след инфекцията.
"Това е нов подход, който им позволява да картографират активираните Т-клетки в тялото", обяснява Дани Алтман, професор по имунология в Имперския колеж в Лондон, съавтор на "Пингвински наръчник за дълъг ковид" и водещ изследовател на проучването NIHR WILCO LONG COVID, който не е участвал в проучването.
"Те откриват модели на дългосрочно активиране на Т-клетките, които могат да помогнат да се обяснят моделите на симптомите на Long Covid. Например при хората с респираторни симптоми се наблюдава дългосрочно насочване на активираните Т клетки към белия дроб", казва той.
Други сканирания показват роене на активирани Т клетки към стената на червата, което подтиква екипа да анализира чревни биопсии. Те отново откриват наличието на РНК на COVID-19 - "дългосрочен резервоар на вируса", обяснява Алтман.
Откритието е още по-ярко, когато се сравни с шест контролни проби - сканирания отпреди пандемията, "преди някой на планетата да се е заразил с този вирус", казва пред Stat Майкъл Пелузо, доцент по медицина в Калифорнийския университет в Сан Франциско и водещ автор на статията.
Макар че при тези сканирания Т-клетките са били активирани, те са били концентрирани там, където бихте очаквали - в черния дроб, бъбреците и други места, за които се знае, че помагат за изчистване на възпалението. При пациентите от Лонг Ковид те са били навсякъде.
"Това е наистина поразително. О, Боже мой, това се случва в гръбначния мозък, в стомашно-чревния тракт, в сърдечната стена или в белите дробове", казва Пелузо.
Въпреки че изследването не е категорично - не е сигурно на какво всъщност реагират Т-клетките и изследователите не са сигурни дали сканирането показва остатъци от стари инфекции или активни вирусни частици - то все пак е примамливо.
"Съществува голямо количество инференциални данни в подкрепа на мнението, че ключов фактор, който е в основата на Лонг Ковид, може да бъде това, че някои хора не изчистват правилно вируса и задържат резервоари на SARS-CoV-2 в тъканите си, но това е трудно да се докже", отбелязва Алтман.
В това отношение това проучване "трябва да се разглежда като значителна стъпка в напредъка на разбирането ни за този болестен процес", каза той, "и по този начин да се придвижим по-близо до лечения, които биха могли да дадат надежда на десетки милиони пациенти."
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!