П о-рано тази година опустошителен горски пожар обхвана 330 декара земя в националния парк Джаспър в Канада. Според Би Би Си това е бил най-тежкият пожар в парка през миналия век, но въпреки това от пепелта вече се появява нова гора.
„Този пожар дори ме изненада като еколог, тъй като много бързо започна да се възстановява почвената покривка. Дори в много силно засегнатите места, както коренищата, така и по-обширните коренови системи на някои от премахнатите дървета и храсти вече започнаха да прорастват доста силно“, казва Ландън Шепърд от Парк Канада пред CTV News.
Пожарът, който разкъсва пейзажа на Албърта, се разраства до такава степен, защото е кулминацията на няколко горски пожара, които се обединяват. Когато пожарите станат толкова големи, те могат да създадат свои собствени метеорологични системи, което именно се случи в Националния парк Джаспър.
Когато земята гори, се образува горещ въздух, който се издига нагоре и освобождава място за нахлуване на хладен въздух. Както казва атмосферният учен Кайл Хилбърн, това може да доведе до образуване на особен вид облаци.
„Ако температурата се охлажда бързо с нарастването на височината над земята, тогава издигащият се въздух винаги ще бъде по-топъл от заобикалящата го среда и ще продължи да се издига. Ако се издигне достатъчно високо, влагата ще кондензира, образувайки облак, известен като пирокумулус или фламагенитус“, казва Хилбърн.
При пожара в Джаспър се създаде предизвикана от огъня гръмотевична буря, известна като пирокумулонимбус, и тя беше достатъчно силна, за да създаде ветрове, които могат да преобърнат контейнер за превоз. Уникалните условия, породени от тези бури, правят горските пожари още по-трудни за потушаване от пожарникарите, а пожарът в Алберта все още гори, макар и вече да е под контрол. Тревожно е, че ситуацията може да се влоши.
„През последните години в Северна Америка има все по-голям брой големи и интензивни горски пожари, което вероятно предполага, че ще има повече бури с пирокумулонимбус. Но все още не знаем достатъчно“, казва Дейвид Питърсън, метеоролог от Военноморската изследователска лаборатория на САЩ в Монтерей, Калифорния.
Въпреки опустошенията, Националният парк Джаспър продължава да съществува, а последиците от пожара не са толкова лоши.
„Този район се нуждаеше от пожар. Тя ще стане красива по свой собствен начин и много важна за много видове, които от известно време не са имали като местообитание такава по-млада гора“, добавя Шепърд.
„Всъщност сме в много добра форма за следващите 25-30 години. Тенденцията е да има по-малко интензивно поведение при пожари в смесени гори, гори, които включват голям компонент от листна растителност, която често се възстановява след горски пожар“, заключи Шепърд.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!