П ринц Хари застава на свидетелската скамейка във вторник, когато дългогодишната му битка срещу британските таблоиди ще достигне най-драматичната си фаза досега. Членът на кралското семейство се готви да се изправи пред кръстосан разпит в съда като част от делото си срещу голям издател на вестници.
Появата на кралската особа на свидетелската скамейка е изключително рядко събитие. Но Хари отдавна се противопоставя на тактиката на таблоидните медии да отразяват живота му и сега той има възможност да изложи аргументите си под клетва по време на кръстосан разпит от адвокатите на MGN.
Вероятно това ще бъде напрегнат и определящ момент за херцога, който проправя пътя си по-далеч от останалата част от кралското семейство.
Ето какво трябва да знаете за процеса.
За какво става въпрос?
Херцогът на Съсекс и трима други ищци, представляващи десетки знаменитости, съдят MGN, обвинявайки ги, че получават лична информация чрез хакване на телефони и чрез други незаконни средства, включително частни детективи, в периода 1991-2011 г.
Делото започна на 10 май и се очаква да продължи седем седмици.
Phone hacking trial involving Prince Harry begins https://t.co/1i0F5Tcdqd
— BBC News (World) (@BBCWorld) May 10, 2023
MGN оспорват повечето обвинения, като твърдят в съдебните си документи, че някои искове са били предявени твърде късно и че и в четирите случая няма достатъчно доказателства за хакване на телефон.
В съдебни документи, публикувани миналия месец, издателят се извини за един случай на незаконно събиране на информация преди близо 20 години. Този инцидент включва частен детектив, на когото през 2004 г. са платени £75 ($95) от Sunday People, таблоид, собственост на същата група, за да събере информация за херцога на Съсекс, докато е в нощен клуб в Лондон.
Daily Mirror apologises to Prince Harry at start of phone-hacking trial https://t.co/hWInQRoPL5
— ABC News (@abcnews) May 10, 2023
Адвокатът на Хари Дейвид Шерборн каза, че искът му срещу MGN, който обхваща инциденти от 1995 г. до 2011 г., е „значителен не само по отношение на времевия период, но и в обхвата на дейността, която обхваща“.
Хари е бил обект на най-„натрапчивите методи за получаване на лична информация“, каза Шерборн, като твърди, че „никой не трябва да бъде подлаган на това“. „Незаконните методи“ са били „обичайни и широко разпространени“ сред журналистите, добави Шерборн.
Таблоид се извини на принц Хари в началото на съдебния процес за хакване на телефони
Какво се случи в понеделник?
Огромна тълпа от медии се събра пред вратите на Върховния съд в понеделник сутринта, надявайки се да зърнат херцога - за когото по-късно стана ясно, че няма да присъства до вторник.
Headache for legal team as Harry skips first day of phone-hacking trial https://t.co/YsmfmatzxS
— The Guardian (@guardian) June 5, 2023
В съда Шерборн изложил части от делото на Хари, като представил някои от статиите, които се разглеждат на процеса във вторник. Адвокатът заяви, че незаконните действия за събиране на информация "са действали като мрежа" около Хари и са се случвали "под радара" във вестниците MGN, според информационната агенция PA Media.
Първата статия от септември 1996 г. е озаглавена „Даяна е толкова тъжна в големия ден на Хари“ и описва подробно посещението на принцеса Даяна, за да види Хари на 12-ия му рожден ден, според PA Media. MGN отрича да е резултат от незаконна дейност и твърди, че информацията вече е била обществено достояние, съобщава PA.
Друга обсъждана история засяга отношенията между Хари и принц Уилям през 2003 г.
Какво ще каже Хари?
Принцът твърди, че около 140 статии, публикувани в заглавия, принадлежащи на групата, съдържат информация, събрана с помощта на незаконни методи, и 33 от тези статии са избрани да бъдат разгледани в процеса, според PA Media.
И макар това да е първото участие на Хари в съдебно дело срещу британските медии, то може би няма да е последното. Делото срещу MGN е едно от няколкото дела, заведени от Хари и съпругата му Меган в дългогодишната им битка с британските таблоиди, които те обвиняват в нарушаване на неприкосновеността на личния живот и публикуване на неверни истории.
Двойката е завела най-малко седем дела срещу британски и американски медийни организации от 2019 г. насам, включително News Group Newspapers (NGN) на Рупърт Мърдок, според Ройтерс. NGN издава Sun и е използван за създаване на News of the World, който беше закрит през 2011 г. поради скандал с хакване на телефони.
През март Хари се яви на съдебно заседание по делото му срещу Associated Newspapers Limited (ANL) по обвинения в незаконно събиране на информация, което тази група отрече.
Принц Хари и съдебните му битки с пресата
Как ще се отрази това на кралските особи?
Появата на Хари в съда е изключително рядка. Смята се, че това е първият път, когато висш член на британското кралско семейство се появява лично от 2002 г., когато принцеса Ан се е признала за виновна, след като кучето ѝ ухапало две деца в парк Уиндзор, според PA Media.
Изминали са повече от 130 години, откакто високопоставен член на кралското семейство е давал показания в съда, когато Едуард VII е бил свидетел в дело за клевета за игра на карти през 1891 г., преди да стане крал, съобщава Ройтерс.
Все още не е ясно дали показанията на Хари ще засегнат други кралски особи или отношенията му с членовете на семейството. Но неговият брат и престолонаследник, принц Уилям, неотдавна беше замесен в друго дело на Хари.
В документите, публикувани през април като част от съдебния процес на Хари срещу NGN, се твърди, че издателството е постигнало частно споразумение с принц Уилям по повод твърденията за хакване на телефони в миналото. Не е ясно откъде принц Хари знае за споразумението с брат му, но в отговора си до съда той пише, че информацията му се основава на редактиран документ, чрез който прави извод, че принц Уилям е подписал споразумението.
Представители на двореца Кенсингтън, който представлява принц Уилям, са заявили пред CNN, че не се коментират съдебни производства. Бъкингамският дворец е потвърдил същата позиция. Принц Хари твърди, че покойната му баба, кралица Елизабет II, е знаела за преговорите за сключване на споразумение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!