А рхитектите не са лекари. За да си вършат работата, те не трябва да се съобразяват с това как расте и се разпространява ракът. Но може би трябва.
(Във видеото може да прочетете повече за: ЖЕНИТЕ ГРАДОНАЧАЛНИЦИ: Как се управляват най-големите европейски градове?)
Ново проучване показва, че големите градове, като Лондон и Сидни, растат по странен начин, подобен на злокачествените тумори. Изследователите твърдят, че същите ключови фактори, които управляват растежа на рака, изглежда управляват и разпространението на градовете.
"Разбирането на това сходство може да ни помогне да изградим по-добри градове в бъдеще", казва екипът, ръководен от учения по градски климат Изабела Капел-Тимс от Университетския колеж в Лондон (UCL).
Large Cities And Cancer Share An Unexpected Similarity https://t.co/Rj7mCA02wg
— ScienceAlert (@ScienceAlert) April 7, 2024
Математическите модели показват, че през последните 180 години британската столица бързо се е разраснала, за да се превърне в разрастващия се мегаполис, който познаваме днес.
Първоначалният град Лондон, съществувал през Средновековието, е известен като "квадратна миля". Целият съвременен Лондон сега е над 600 пъти по-голям от това историческо "ядро".
За да достигне такива огромни размери, столицата се разраства като рак между 1831 и 2011 г. Математическите модели показват, че преди появата на железопътната мрежа в града населението на Лондон е било съсредоточено в малка централна зона. Пътуването на големи разстояния до периферията е било скъпо и трудно.
Използването на влакове обаче позволява преминаването към крайградски живот, което позволява на жителите да живеят все по-далеч от центъра.
Изглежда, че това е тенденция и в други градове по света: Хората предпочитат да живеят в райони с по-ниска гъстота на населението, ако има възможност за транспорт до центъра.
Подобна динамика, твърди международният екип от изследователи, е съпоставима с начина, по който кръвоносните съдове в раковите тумори прорастват и се разделят, прокарвайки нови "пътища" във възникващата тъкан.
Този процес, наречен ангиогенеза, позволява на рака да се разрасне повече от няколко милиметра; кръвоносните съдове доставят кислород и хранителни вещества до клетките на по-голямо разстояние, отколкото би могла да направи дифузията.
Many large cities have poor east sides and rich west sides — and that’s no coincidence. It might have to do with the rotation of the Earth. pic.twitter.com/nCb2MGV0cq
— NowThis Impact (@nowthisimpact) April 10, 2024
Изглежда, че същият принцип е валиден за много големи градове по света, като Лондон, Вашингтон, Париж и Сидни - и за различни системи на обществения транспорт, различни от влаковете.
Когато учените от UCL си сътрудничат с изследователи от Университета в Сидни, те установяват, че австралийският пристанищен град се разраства по подобен начин на Лондон. Използвайки данни от 1851 г. до 2011 г., железопътната система и градското население на Сидни се развиват успоредно в модели.
Подобно на Лондон, двата най-големи фактора, които изглежда са определяли растежа на австралийския град, са били масата на населението и взаимосвързаността му. Това са същите фактори, които управляват растежа на раковата тъкан.
Днес светът преживява "ускорена урбанизация и дигитализация", обясняват авторите на изследването, при което градовете "обикновено се третират като големи машини или логистични системи, които могат да бъдат контролирани чрез интервенции отгоре надолу".
Но в действителност, твърдят те, градовете "се държат като сложни адаптивни системи, които се развиват - до известна степен - като живи организми".
Това не е нова аналогия - архитекти и учени са правили това сравнение и преди, но новото проучване дава количествени сравнения между градския и биологичния растеж, които могат да се окажат полезни.
Екипът се надява, че градостроителите ще потърсят бъдещи решения в областта на биологията.
"Например - предлагат те, - политиките, насочени към регулиране на развитието на пътни, метро и железопътни мрежи, могат да ограничат бъдещите модели на градски растеж по подобен начин, както стратегиите, насочени към контрол на васкуларизацията и взаимодействията между клетките, могат да смекчат растежа на рака", споделят учените.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!