О писанието на Лусия Шнелман звучи като разказ за малко околосветско пътешествие. „На път за работа минавам през една тъмна гора. След това си поръчвам корабче по телефона, което идва специално заради мен, за да ме прекара на отсрещната страна на езерото, където пък ме чака моят личен автомобил, с който пътувам до училището в град Гларус", разказва началната учителка, пишат от "Дойче веле".
Вижте най-цветните улици в Европа
Шнелман живее в швейцарското селце Квинтен, разположено идилично край бреговете на езерото Валензее. До селището може да се стигне само по два начина - или по вода, или след няколкочасов поход пеша. А в самия Квинтен е забранено движението на всякакви моторни превозни средства.
Уикенд бягство: Вазовата екопътека и водопад Скакля
Само 38 жители
Селището Квинтен, наричано още Ривиерата на Източна Швейцария, е известно не само със заобикалящите го природни красоти. Южното изложение и почти отвесните скали, които пазят от ветрове, даряват селото с необичайно мек климат. На това място растат екзотични плодове и цветя като орхидеи, смокини и киви, масово се отглеждат и лозя. Местните хора неслучайно казват, че живеят сред божествена природа.
Идилията обаче крие и мигове на отчаяние. „Изпуснеш ли корабчето, трябва да се запасиш с търпение. Цял час минава, преди да дойде следващият кораб - и то ако имаш късмет. Ако ли не, може и два часа да почакаш", разказва учителката Лусия Шнелман.
Корабчето, което извършва редовни курсове до селото, се използва предимно от туристи. „Местните хора са малцинство сред пътниците", обяснява Маркус Шерер, кмет на Квинтен. „В момента в селото живеят едва 38 души, а едно време стигаха до 170", казва още той и посочва, че сред основните причини за обезлюдяването е именно трудният достъп до селото.
Приказни кътчета, които не знаете, че се намират в Европа
Райско кътче търси нови жители
Фондацията „Квинтен е жив" си е поставила за цел да спаси населеното място от изчезване, разказва още Шерер. Вече се предприемат опити за създаване на работни места, а на семействата, които се заселят в Квинтен, фондацията обещава по 200 швейцарски франка месечно за всяко дете.
В момента в селото живеят само три деца, казва Шерер. И добавя: „Много се надяваме, че Квинтен няма да се превърне в музеен експонат".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!